HELLO
Domagoj Kukec

Film Barbie je feministički manifest koji bi trebao izazvati strah kod svakoga tko je navikao na patrijarhat.

Feministički manifest koji sve žene trebaju primijeniti u svojem životu

Evo sedam lekcija inspiriranih filmom koja će vas potaknuti da izađete i promijenite svijet.

feministički manifest

“Barbie svaki dan ima sjajan dan, ali Ken ima sjajan dan samo ako ga Barbie pogleda.” – pripovjedačica

LEKCIJA BROJ 1: Nemoj dopustiti da te definira muškarac.

Jedna od najmoćnijih lekcija u filmu dolazi od Kena. U našoj kulturi, mnoge žene i dalje misle da bi se trebale osjećati ispunjeno samo ako pronađu svog princa. Muškarci ih moraju gledati, voljeti ih i potvrđivati ​​svojom pažnjom. U Barbielandu, ova dinamika je obrnuta. Ken, i doista svi Kenovi, žive za Barbie. I izgledaju mizerno. Gledajući film, mnogi žele vikati: “Ken, ne trebaš Barbie da bi bio potpuno ostvareno ljudsko biće.” Redateljica Greta Gerwig je očigledno htjela to vikati ženama, i u tome uspijeva. Ken nas tijekom cijelog filma podsjeća da nikada ne možemo pronaći ljubav dok ne pronađemo sebe.

“Stvarni svijet je poremećen.” – Barbie

LEKCIJA BROJ 2: Patrijarhat je gori nego što mislimo.

Kada Barbie uđe u stvarni svijet, vidimo njezin šok zbog patrijarhalnosti koja ondje vlada. Uznemirena je. Dodiruju je na neprimjeren način. Njezine su riječi manje važne od njezinog izgleda. Ona to podijeli s Kenom, koji se odjednom osjeća kao kralj svijeta. Jer je sada muškarac u stvarnom svijetu. Nakon što smo na početku filma bili u utopijskom Barbielandu, suočavanje sa svijetom u kojem živimo itekako pogađa publiku. Kroz oči Barbie vidimo primjere mizoginije u stvarnom svijetu. Barbie nas podsjeća na to što žene svakodnevno prolaze – i da nikada ne smijemo prihvatiti neprihvatljivo.

feministički manifest

“Svi se okrenite prema Barbikama pored vas i recite im koliko ih volite. Pohvalite ih.” – Predsjednica Barbie

LEKCIJA BROJ 3: Utopija nije svijet muškarca.

Ideja utopije u prošlosti bila je inkluzija. Barbie nas podsjeća da inkluzija nije dovoljna. Na početku filma vidimo kako bi svijet izgledao da su prostore u njemu gradile žene – za žene. U tom svijetu, žene nisu nagrađene za natjecanje jedna protiv druge. Govore o tome kako je dobro balansirati logiku s osjećajima. Izražavaju ponos svojim radom bez isprike. Nakon što dobije Nobelovu nagradu, Barbie zahvaljuje svima na nagradi i ponosno kaže: “Marljivo radim, zaslužila sam je.” Njihova sposobnost komunikacije i međusobno uzdizanje ih spašava. Barbie nas podsjeća da se ne bismo trebale samo uključiti u muške prostore – ti prostori trebaju jednako biti i naši.

Ovaj filmski feministički manifest možemo iskoristiti da bismo stvorili Barbieland u stvarnom životu

“Kako se osjećaš? Nije zabavno, zar ne?” – Ken

LEKCIJA BROJ 4: Ugnjetavanje drugih ili čak ignoriranje ima posljedice.

U filmu postoji trenutak kada je Kenu dosta i Barbie se nađe u situaciji koju je Ken dugo proživljavao. Pogleda je, pun emocija, i ističe da ono što sada doživljava nije ugodno. Bijes, tuga i očaj koji dovode Kena da ove riječi prošapće Barbie u uho, mračno su podsjećanje svima koji bi ponekad ignoriraju drugo ljudsko biće. Možete zadržati moć samo određeno vrijeme prije nego što pretrpite posljedice svoje nekontrolirane privilegije.

feministički manifest

“Nitko se ne odmara dok se ova lutka ne vrati u kutiju!” – izvršni direktor Mattela

LEKCIJA BROJ 5: Ne dopusti da te netko stavi u kutiju.

Film je priča o putovanju Barbie, i kako saznaje više o svijetu i patrijarhatu, postaje moćnija i opasnija. To ne prolazi dobro. Skupina prosječnih muškaraca doslovno je pokušava uvjeriti da se vrati u svoju Barbie kutiju. Audre Lorde je rekla, “Žene su moćne i opasne.” Film nas podsjeća na to da će društvo pokušati staviti moćne žene u kutije s oznakama, posramiti ih, kontrolirati ih zakonima itd., i da nikada ne bismo trebali dobrovoljno ući u tu kutiju.

“Želim biti dio promjene.” – Barbie

LEKCIJA BROJ 6: Ne odustajte od mijenjanja svijeta.

Barbie nam pokazuje svijet u kojem žene imaju moć koja proizlazi iz ljubaznosti, jedinstva i samoostvarenja. Ona pomaže publici vjerovati ne samo da je taj svijet moguć, nego da je sve manje od toga neprihvatljivo. Međutim, ne kaže da će stvaranje tog svijeta biti lako. Neće biti, jer stvarni svijet može biti težak. Ne možete se nadati da ćete živjeti u Barbielandu ako sami ne radite na stvaranju takvog svijeta.

“Dajući glas kognitivnom neskladu potrebnom da biste bili žena u patrijarhalnom društvu istovremeno mu oduzimate njegovu moć.” – Gloria

LEKCIJA BROJ 7: Govori istinu moćnicima.

Film Barbie je feministički manifest koji otkriva i ogoljuje patrijarhat. Najmoćnija stvar u vezi ovog filma nije što nam pokazuje nešto novo – već ono što je redateljica Greta Gerwig izrekla tiho. Vidi istinu, izgovori istinu. Ona će nas osloboditi.

feministički manifest

Dakle, idite u kino. Ponesite maramice i ponesite svoj bijes. Radimo zajedno kako bismo svijet učinili malo više sličnim Barbielandu. Jer žene to zaslužuju.

druge vijesti