Martina Boss otkrila što sve koristi za podizanje imuniteta
U ovo doba sve nas zanima - kako podići imunitet i obraniti se od viroza. Evo što sve koristi poznata fitness influencerica Martina Boščić.
17 siječnja 2025
Naša tijela se mijenjaju sa starenjem.
Postoje mnogi vicevi koji se bave starijim osobama koji se bude prije izlaska sunca, a još više viceva o navikama kasnog spavanja adolescenata. Ispostavlja se da u tim vicevima ima istine: vrijeme kada naše tijelo prirodno ide spavati odnosno kada se budi, nije samo dio naše genetike, već i dio prirodnog procesa starenja.
Kako starimo, naša tijela se mijenjaju kako izvana tako i iznutra, što je glavni faktor promjena u spavanju koje dolaze kasnije u životu. “Većina stvari se mijenja s godinama, ne postoji samo jedan razlog za to, svi razlozi su međusobno povezani”, rekla je Cindy Lustig, profesorica psihologije na Sveučilištu Michigan.
Kao i drugi aspekti našeg fizičkog i mentalnog zdravlja, mozak postaje manje aktivan kako starimo. “Vjerojatno živčani sustav mozga ne detektira i ne reagira na podražaje onako dobro kao što bi trebao jer mozak star”, rekao je dr. Sairam Parthasarathy, direktor Centra za znanosti o spavanju i cirkadijskim ritmovima na Sveučilištu Arizona Health Sciences. Ti podražaji uključuju zalazak sunca, svjetlost sunca, obroke, društvene znakove i fizičku aktivnost koji pomažu označiti gdje se nalazimo u tijeku dana.
“To je sve ono što nazivamo davaocima vremena, odnosno daju vrijeme mozgu”, rekao je. Drugim riječima, pomažu mozgu da osjeti gdje se nalazi u 24-satnom cirkadijskom ciklusu. Dakle, kod mlađe osobe vrijeme večere može pomoći mozgu da shvati da je vrijeme za spavanje za nekoliko sati; kod starije osobe ova se veza možda neće dogoditi.
“Živci koji bi trebali mozgu davati signale o vremenu prošli su isti stupanj degeneracije kao i mozak”, rekao je Parthasarathy. Ova nesposobnost osjećaja vremenskih signala jedan je od razloga zašto starije osobe obično postanu umorne prije svoje djece ili unuka. I kao rezultat toga, bude se potpuno odmorne prije ostatka svijeta.
Tu je i svjetlost koju primaju naši oči. “Zanimljivo je da su promjene u vidu koje dolaze s godinama smanjile intenzitet svjetlosne stimulacije koju naš mozak prima, a koja igra važnu ulogu u ‘postavljanju’ našeg cirkadijskog sata i održavanju njegove točnosti”, rekla je Cindy Lustig.
Sairam Parthasarathy je objasnio da je to istina za ljude s kataraktama, uobičajenim stanjem oka koje pogađa više od 50% Amerikanaca starijih od 80 godina. Katarakte uzrokuju zamagljen vid, dvostruki vid i općenito probleme s vidom. “Kod katarakte svjetlost na večer ne ulazi toliko u oči, pa prema mozgu zalazak sunca dolazi prije nego što se stvarno dogodio”, rekao je Sairam Parthasarathy.
Zašto je to važno? Budući da zbog problema s vidom koje uzrokuju katarakte u oči ulazi manje svjetlosti, tijelo počinje oslobađati melatonin (hormon spavanja) ranije nego što bi trebalo. Za mlađe osobe, melatonin “počinje rasti nakon zalaska sunca”, rekao je Sairam Parthasarathy, zbog čega se obično osjećate umorno nekoliko sati kasnije. Za osobe s kataraktama čiji mozak misli da je zalazak sunca bio ranije, doživljaj zalaska sunca je raniji, što znači da se ranije umore. Raniji odlazak na spavanje znači i ranije buđenje.
“Postoji neki dokazi da operacija uklanjanja katarakte može poboljšati kvalitetu i trajanje sna pomažući tim svjetlosnim signalima da prođu”, rekla je Cindy Lustig. Ako se borite s ovim problemom, možete poduzeti nekoliko koraka kako biste bolje spavali.
Prema Parthasarathyju, ako imate problema s kataraktama, trebali biste zanemariti savjet o odvajanju od ekrana i umjesto toga izložiti se svjetlu kasno navečer. To može značiti šetnju prije zalaska sunca, čitanje knjige na mobitelu, postavljanje umjetnih svjetala u svoj dom ili gledanje televizije na svijetlom ekranu. Ova svijetla će reći mozgu da sunce još nije zašlo, što će zadržati proizvodnju melatonina. Kako biste se održali budnima malo duže (i time spavali malo dulje), Sairam Parthasarathy je rekao da biste ovo trebali pokušati 30 do 60 minuta prije zalaska sunca, što će varirati ovisno o dobu godine i o tome gdje živite.
Vrijeme izlaganja svijetlu varira, i možda će biti potrebno malo isprobavanja i pogrešaka, ali rekao je da biste trebali ciljati na oko dva sata izlaganja svijetlu – i svakako biste trebali držati svjetla upaljena nakon zalaska sunca.
Cindy Lustig je dodala da biste trebali izbjegavati alkohol prije spavanja – “Iako vas taj noćni napitak može uspavati, zapravo narušava kvalitetu vašeg sna.” Također je rekla da vježbanje može pomoći da bolje spavate, a jutarnje sunce može pomoći vašem cirkadijskom satu da slijedi znakove izlaska i zalaska sunca.
Sve u svemu, promjene u obrascima spavanja su dio života. Iako neki od ovih faktora nisu pod vašom kontrolom, možete ih nadoknaditi zdravim navikama kako biste se kvalitetno odmorili.
Ne, niste jedini. Ovo se događa gotovo svima, evo i zašto.
17 siječnja 2025
Neven Ciganović šokirao izjavama o liftovima i kolegama iz svijeta mode.
17 siječnja 2025
Emocionalno manipuliranje je problem koji se širi u radnim okruženju i u obiteljskim odnosima, a često ga provode i djeca nad svojim roditeljima.
17 siječnja 2025
Viktorija i Dino Rađa uživaju na skijanju u Livignu, proslavljajući 25 godina ovog popularnog odredišta.
17 siječnja 2025
Američki redatelj poznat po eksperimentalnim i nadrealističkim djelima napustio nas je u dobi od 78 godina.
17 siječnja 2025