Martina Boss otkrila što sve koristi za podizanje imuniteta
U ovo doba sve nas zanima - kako podići imunitet i obraniti se od viroza. Evo što sve koristi poznata fitness influencerica Martina Boščić.
17 siječnja 2025
Za vrijeme ljetnih vrućina od presudne je važnosti piti puno tekućine kako bi rashladili tijelo i hidratizirali se.
Preporučeni unos tekućine varira ovisno o različitim faktorima kao što su dob, spol, tjelesna masa, okolišni uvjeti, tjelesna aktivnost te posebna fiziološka i patološka stanja. Osobe s bubrežnim bolestima moraju se strogo pridržavati savjeta liječnika o optimalnom unosu tekućine i pratiti zadržavanje tekućine u tijelu. Osobe s drugim kroničnim bolestima i stanjima također trebaju konzultirati liječnika o prikladnom unosu tekućine, posebno ako su na određenoj terapiji.
Općenito, prosječan unos tekućine za većinu zdravih odraslih osoba u normalnim uvjetima iznosi 1,5 do 2 litre dnevno, pri čemu je prosječno 1,5 do 1,6 litre za žene i 2 litre za muškarce. Dojilje trebaju unositi dodatnih 600-700 ml vode dnevno. Potreba za većim unosom tekućine javlja se tijekom fizičkog napora, visokih temperatura, bolesti praćenih proljevom, povraćanjem ili vrućicom te tijekom trudnoće. Tjelesna masa također utječe na potreban unos tekućine.
Unos tekućine može se ostvariti kroz vodu, bezalkoholna pića, juhe, variva i sočno voće i povrće. Preporučuje se obična voda kao optimalno piće za hidrataciju. Izotonični napitci mogu biti opcija za sportaše tijekom intenzivne tjelesne aktivnosti, ali energetske napitke i slatka pića treba izbjegavati, osobito djeca. Slatka pića mogu povećati rizik od pretilosti i dijabetesa tipa II, te mogu čak pojačati osjećaj žeđi.
Tijekom visokih temperatura, preporučuje se konzumiranje vode koja je nešto hladnija, oko 15-16 °C, jer bolje utažuje žeđ. Preporučuje se konzumiranje i više od dvije litre vode dnevno za vrijeme ljetnih vrućina, kako bi izbjegli dehidraciju. Voda iz slavine obično je siguran izbor, ali treba izbjegavati plastične boce i koristiti boce od stakla ili nehrđajućeg čelika, uz redovito pranje. Osobe starije životne dobi i djeca su posebno podložni dehidraciji, pa je važno pratiti signale tijela poput žeđi i boje mokraće.
Uz pravilan unos tekućine, možemo očuvati zdravlje i lakše se nositi s visokim temperaturama i tjelesnim naporima.
Važno je slušati svoje tijelo i potražiti liječničku pomoć ako simptomi dehidracije ne prolaze ili se pogoršavaju, posebno kod djece, kroničnih bolesnika i starijih osoba.
Snimanje filma The Substance bilo je naporno u svakom pogledu.
18 siječnja 2025
Taylor Swift odnedavno je milijarderka. Kako to bolje proslaviti nego tako da svojoj vili doda još koju sobu?
18 siječnja 2025
Fanovi su u ekstazi - slavna pjevačica izgleda kao djevojka.
18 siječnja 2025
RedNote mnogi opisuju kao kinesku varijantu Instagrama.
18 siječnja 2025
Tijekom posla upoznao je i slavnog Roda Stewarta, ali ovome David baš i nije u lijepom sjećanju.
18 siječnja 2025