HELLO
HELLO! #HelloItsMe

Bolovi u ramenima koji se javljaju tijekom spavanja mogu imati nekoliko mogućih uzroka. Jedan od uzroka može biti položaj spavanja. Na primjer, spavanje na boku može prouzročiti bol jer rame mora nositi težinu torza.

bol u ramenu

Istraživanje provedeno u SAD-u proučavalo je vezu između položaja spavanja i bolova u ramenima. Otkriveno je da je 67 posto sudionika istraživanja koji su imali bolove u ramenima spavalo na onoj strani na kojoj su osjećali bol.

PROČITAJTE: Christina Applegate otkrila kad je primijetila prve simptome bolesti

Dakle, položaj spavanja može pridonijeti bolovima u ramenima, ali nije jedini uzrok.

Bol u ramenu uzrokovana je raznim stanjima od kojih neka zahtijevaju terapiju

Postoje i druga stanja koja mogu uzrokovati bol u ramenima pri spavanju. Spavanje na bolnom ramenu može pogoršati bol kod nekih stanja:

1. Bursitis ramena: Bursae su male vrećice napunjene tekućinom koje jačaju tkiva oko zglobova. Bursitis se javlja kada se bursa upali. Rame je često zahvaćeno tim stanjem. Simptomi bursitisa ramena uključuju bol, povećanje boli pri pokretanju ramena, bol pri pritisku na područje, ukočenost, oticanje i crvenilo. Liječenje uključuje odmor, lijekove protiv bolova i upala, te vježbe fizikalne terapije.

bol u ramenu

2. Sindrom utiskivanja ramena: Ovaj sindrom javlja se kada meka tkiva oko rotatorne manžete ramena izazivaju bol ili se trljaju o obližnje tkivo ili kost pri pokretu ruke. Uzroci mogu biti oticanje tetiva (tendinitis), upala bursa (bursitis), prisutnost koštanih bodlji ili zakrivljenost akromiona (kosti u zglobu ramena). Simptomi sindroma utiskivanja ramena uključuju bol u gornjem ili vanjskom dijelu ramena, povećanje boli pri podizanju ruke iznad glave, bol koja se može pogoršati noću i osjećaj slabosti na ramenu ili ruci. Liječenje uključuje odmor, ublažavanje bolova protuupalnim lijekovima i nježne vježbe za ramena.

3. “Smrznuto” rame: “Smrznuto” rame uzrokuje bol i može poremetiti san. Tretman se fokusira na ublažavanje boli i povećanje raspona pokreta. Može uključivati lijekove protiv bolova, fizikalnu terapiju, injekcije kortikosteroida, manipulaciju ramenog zgloba ili čak operativni zahvat u slučajevima koji zahtijevaju intenzivniju intervenciju.

bol u ramenu

Najbolje je kontaktirati liječnika za bol u ramenu

Ako tijekom spavanja osjećate bol u ramenima, važno je konzultirati se s liječnikom za postavljanje pravilne dijagnoze i preporuke za liječenje. Liječnik će procijeniti simptome, a može zatražiti dodatne pretrage poput rendgenskog snimka ili magnetske rezonancije te će pružiti ciljane savjete za smanjenje boli i poboljšanje kvalitete sna.

Važno je napomenuti da su opisane informacije samo općenite smjernice i ne zamjenjuju medicinski savjet. Svaki pojedinac može imati jedinstvene okolnosti i potrebe, stoga je uvijek ključno obratiti se stručnjaku za zdravstvenu skrb koji će dati prilagođene preporuke za specifične uvjete.

druge vijesti