HELLO
HELLO! #HelloItsMe

Kašnjenje možda zvuči kao simpatična “navika”, ali zapravo jako šteti vašemu životu.

Donosimo vam sedam načina kako se pobrinuti da u budućnosti na dogovore dolazite na vrijeme.

Dodatno vrijeme

Izračunajte točno koliko će vremena trebati da negdje stignete, a zatim dodajte još vremena.

Ljudi često podcjenjuju količinu vremena koja će im trebati da stignu do odredišta, kaže Ellen Hendriksen, klinička psihologinja iz Massachusettsa.

Možete pretpostaviti da će vam trebati 20 minuta vožnje do kina – ali to ne uključuje stanje u prometu, pronalaženje parkirnog mjesta, hodanje do ulaza, stajanje u redu za kupnju karte (ili kokica), pronalaženje prave dvorane i svoga mjesta. Samo naprijed i provjerite Google karte za procjenu vremena putovanja, ali nemojte zanemariti sve te prijelazne aktivnosti.

kašnjenje

Nemojte planirati doći točno na vrijeme – recimo u 19 sati ako tada počinje predstava. “To vam doslovno daje jednominutni prozor u kojem morate stići na vrijeme“, kaže Hendriksen. “Sve nakon toga je kašnjenje. Ako ste ciljali da uranite 10 minuta, onda imate 10-minutni prozor u kojem možete stići na vrijeme”.

Spriječite kašnjenje tako da se okružite satovima

Svi smo upoznati s digitalnim satovima, ali analogni vam daju drugačiji vizualni znak i zapravo možete vidjeti kako vrijeme prolazi“, kaže Rashelle Isip, stručnjakinja za upravljanje vremenom iz New Yorka.

Izložite satove na vidljivo mjesto svugdje gdje provodite vrijeme, predlaže ona, uključujući vašu dnevnu sobu i ured. Pa čak i ako uvijek imate vrijeme u džepu – to jest na svom telefonu – nemojte odbaciti “dobar stari ručni sat“. Nošenje jednog može vam pomoći da steknete naviku provjeravanja vremena i osigurate da vaš dan teče prema rasporedu, kaže Isip.

Spriječite kašnjenje postavljanjem alarma

Ovo je jedan od omiljenih savjeta profesorice Mary Solanto, psihijatrice, za osobe s ADHD-om, ali napominje da može biti koristan svima koji se bore s točnošću. “Postavite jedan alarm za vrijeme kada se morate početi spremati za odlazak i drugi za vrijeme kada morate izaći iz kuće”, kaže ona. Postavite treći alarm za vrijeme početka vašeg sastanka. Ovi česti zvučni podsjetnici mogu vam privući pozornost ako ste izgubili pojam o vremenu.

Stvorite si umjetne rokove

Ako ste ono što stručnjaci opisuju kao “kreator krize“, žudite za uzbuđenjem kratkog roka.

kašnjenje

Zato si odredite dodatni rani rok: ako baš morate izaći iz kuće u 19 sati, recite si da ćete otići do 18:30. “Zavaravate se, ali mi radimo mnogo stvari da bismo se zavarali, i to funkcionira“, kaže stručnjakinja.

Hitne zadatke započnite prije ugodnih

Solanto savjetuje da ne zaronite u svoju omiljenu videoigru i ne počnete rješavati radni zadatak sat vremena prije planiranog vremena odlaska na sastanak. “Zakočiti” je izazov, posebno za osobe s ADHD-om, kaže ona. Ne bi bilo iznenađujuće da ste i dalje zaokupljeni aktivnostima nakon vremena kada ste trebali otići.

Isplanirajte što ćete raditi ako uranite

Čekanje je stvarno anatema za osobe s ADHD-om”, kaže Solanto, a mnogi radije zakasne nego da na kraju imaju vremena za ubijanje. Rješenje? Ponesite nešto u čemu ćete uživati, poput časopisa koji ne čitate često ili posebne igre koju ste preuzeli na svoj telefon.

To vam vrijeme čekanja može učiniti ugodnijim.

Razmislite kako ćete se osjećati ako opet zakasnite

Kad se oglasi alarm koji označava da je vrijeme da se počnete spremati, zamislite kako će biti ako zakasnite na dogovoreni sastanak.

Kao što Solanto kaže: “Kako će se druga osoba osjećati? Kako će se osjećati poslodavac ili učitelj? Kako ćeš se osjećati dok budeš ulazio nakon svih drugih?

Prenijeti se u taj trenutak i zamišljati posljedice kašnjenja do najsitnijih detalja može biti vrlo motivirajuće.

druge vijesti