Djeca i mladi u dobi od 5-17 godina koji sudjeluju u tjelesnim aktivnostima imaju brojne zdravstvene koristi, prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji (WHO). WHO definira tjelesnu aktivnost kao igru, sport, svakodnevne aktivnosti, rekreaciju, nastavu tjelesnog odgoja, planirane sportske aktivnosti u obiteljskom, školskom ili zajedničkom kontekstu. Fizička aktivnost djece jako je bitna, uz kvalitetnu i raznovrsnu prehranu.
Fizička aktivnost djece izuzetno je bitna
Evo nekoliko najvažnijih koristi aktivnih stilova života:
Zdrav razvoj zglobova, kostiju i mišića,
Razvoj zdravog kardiovaskularnog sustava (srce i pluća),
Kontrola i koordinacija motoričkih pokreta (razvoj svijesti o neuromišićima),
Optimizacija i održavanje tjelesne mase,
Mogućnost kontrole simptoma koji ukazuju na depresiju i anksioznost,
Pružanje prilika za izražavanje osobnih potreba, razvoj samopouzdanja, interakciju s drugima i uspješno integriranje u društvo.
Fizička aktivnost djece: preporuke WHO-a
Stoga WHO preporučuje da djeca u dobi od 5 do 17 godina tijekom tjedna imaju najmanje 60 minuta umjerene ili intenzivne tjelesne aktivnosti. Fizička aktivnost djece trebala bi uključivati mnogo aerobnih aktivnosti.
Najmanje tri puta tjedno trebali bi se uključiti u aktivnosti koje povećavaju intenzitet, poput vježbi za jačanje mišića i kostiju. Zaključci WHO-a su jednostavni: bavljenje sportom je dobro za djecu i mlade.
Zbog toga je uobičajeno da roditelji svoju djecu upisuju u sportske aktivnosti već od 4. ili 5. godine života. Mnogi roditelji čine pogrešku jer ne shvaćaju da njihovo dijete ponekad provodi previše vremena baveći se sportom ili je prekomjerno uključeno u određenu aktivnost.
Roditelji bi trebali dati djetetu slobodu da odabere što će trenirati, što će raditi. Također je važno osigurati djetetu slobodno vrijeme tijekom dana u kojem može raditi druge stvari. To su neke pogreške s kojima se često susrećemo.
Kao rezultat toga, djeca mogu biti pod stresom, što dovodi do slabije izvedbe i nezdravog načina života. Roditelji bi trebali pratiti aktivnosti svoje djece i pružiti im usmjerenje i podršku.
Zaboravi nadutost, napuhanost i čekanje "čudesnog" čaja — ovaj jelovnik dizajniran je da tvoju probavu pokrene kao sat. Prati ga sedam dana i pripremi se za olakšanje koje dolazi prirodno, snažno i temeljito.
Tema okusa sperme možda je tabu u svakodnevnim razgovorima, no sve je češća tema među parovima koji žele unaprijediti intimnost i međusobno zadovoljstvo. Iako se okus sjemene tekućine razlikuje od osobe do osobe, znanost i iskustva pokazuju da prehrana ima značajan utjecaj na aromu, teksturu i doživljaj.
Upotreba suplemenata za povećanje mišićne mase kod muškaraca može imati značajne negativne posljedice na seksualno zdravlje, uključujući smanjenje libida, erektilnu disfunkciju i hormonalnu neravnotežu.
U svijetu fitnesa, gdje su društvene mreže i estetika često važniji od znanstvene utemeljenosti, mnoge žene (i muškarci) izvode vježbe koje više štete nego koriste. Posebno je zabrinjavajuće kada te vježbe postanu trend koji promoviraju necertificirani "influenceri" bez stvarnog razumijevanja anatomije i biomehanike.
Najpoznatija domaća trenerica Suzana Štimac (Suzana Moj Trener) poznata je kao velika motivatorica koja nikada ne odustaje, a to je dokazala i novim izazovom koji je od sada dostupan njezinim vjernim online vježbačima i onima koji će to tek postati.
Iako ne postoji čarobni lijek koji će izbrisati vaše strije, ovo su neki od esencijalni savjeta kojih biste se trebali pridržavati želite li, s vremenom, poboljšali izgled strija i prevenirati nastanak novih.