Hodanje ulicom i prolaženje kroz oblake lubenice, žvakaće gume, pa čak i pare s okusom kreme postalo je uobičajeno u posljednjih nekoliko godina, zahvaljujući naglom porastu popularnosti jednokratnih e-cigareta.
Mučno slatko-smrdljiva izmaglica mogla bi uskoro postati prošlost u jednoj europskoj zemlji, jer žele zabraniti tzv. vaping. Francuski parlament ovog je tjedna jednoglasno izglasao zabranu upotrebe e-cigareta za jednokratnu upotrebu u prijedlogu zakona koji bi mogao biti primijenjen već u rujnu sljedeće godine.
I dalje se čeka da odluku odobre francuski Senat i Europska komisija, ali zbog velikih zdravstvenih i ekoloških problema, uz entuzijazam parlamentaraca, zabrana se čini vrlo vjerojatnom.
Vaping se zabranjuje, što je dio širega plana smanjivanja ovisnosti o nikotinu
Još prošli tjedan objavljeno je da Francuska ima velike planove za zabranu pušenja na javnim prostorima diljem zemlje, te za povećanje cijena cigareta.
E-cigarete, ili ‘puffs’ kako su poznati u Francuskoj, koštaju oko 9 eura, što je jeftinije od kutije od 20 cigareta. Cijena, plus korištenje svijetlih boja i okusa nadahnutih slasticama naveli su brojne zdravstvene aktiviste da optuže proizvođače da ciljaju na mlade.
Vaping je sve popularniji među mladima, što je zabrinjavajuće.FOTO: PROFIMEDIA
Savez protiv duhana rekao je da je 15 posto Francuza u dobi od 13 do 16 godina „vejpalo“ barem jednom, a većina tvrdi da je to probala s 11 ili 12 godina. Iako se vaping smatra manje štetnim od pušenja, zapravo ne postoji dovoljno dugo da bismo znali dugoročne učinke.
Vaping nije opasan samo za zdravlje, nego i za okoliš
Ljudsko zdravlje nije jedina briga – prema BBC-ju, skupina francuskih liječnika koji su pisali Le Mondeu ranije 2023. opisali su njihovu upotrebu kao “pošast za okoliš”.
Vapeovi dolaze u brojnim okusima.FOTO: PROFIMEDIA
Material Focus, organizacija za zaštitu okoliša iz Ujedinjenog Kraljevstva, otkrila je da se više od milijun jednokratnih uređaja baca u smeće svaki tjedan. Osim toga, e-cigarete su izrađene od plastike i sadrže litijeve baterije, kao i tragove teških metala.
Novi Zeland i Australija već su uveli ograničenja, kao što su niže razine nikotina i zatvaranje trgovina u blizini škola. Diljem Europe druge države, uključujući UK, Irsku i Njemačku, razmatraju slične zabrane. Što se Hrvatske tiče, ne čini se da je u planu ikakvo ograničenje. Za sada.
U današnjem polariziranom društvu, pojam wokeizma zauzima centralno mjesto u političkim i kulturnim raspravama, a Generacija Z – najmlađa generacija na društvenoj sceni – sve više postaje ključni glas u ovom dijalogu.
Kad razmišljate o poslovanju, možda vas prvo ne asocira riječ "knjigovođa". Možda vam na pamet padnu inovacije, marketing, prodaja ili velike ideje. Ali iza svakog uspješnog projekta stoji jedna tiha, marljiva figura koja sve to drži pod kontrolom – knjigovođa. On je poput kućnog temelja – nevidljiv, ali neophodan. Jer, ruku na srce, bez dobrog knjigovođe, poslovni temelji bi se vrlo brzo uzdrmali.
S krajem 2024. godine, Hrvatska će započeti implementaciju fiskalizacije u B2B segmentu, čime će digitalizirati poslovanje između tvrtki i poboljšati učinkovitost poreznog sustava. Uvođenjem obvezne razmjene eRačuna, svi poslovni subjekti bit će obavezni prilagoditi svoje sustave za elektroničko izdavanje i fiskalizaciju računa. Ovaj prijelaz na digitalni sustav dolazi kao nastavak uspješnog uvođenja fiskalizacije u prometu gotovinom.
Večeras se tisuće ljudi u Velikoj jabuci divilo svjetlima koja su uljepšavala jedan od najpoznatijih i najposjećenijih arhitektonskih dragulja na svijetu.
Dubai čokolada, slastica koja je osvojila svijet svojom bogatom aromom i neodoljivom teksturom, postala je sinonim za luksuz u svijetu slastica. Ova jedinstvena kombinacija čokolade, kadaifa i kreme od pistacija sada je dostupna i u Hrvatskoj, donoseći dašak bliskoistočne čarolije na naš stol.