Tko je izumio Barbie? Sve o kontroverznoj Ruth Handler, ženi iza slavne lutke
Mislite da je lutkicu Barbie izmislila skupina muškaraca iz tvornice Mattel? Pogrešno, za ovaj izum zaslužna je Ruth Handler!
25 srpnja 202321:00
Dina PlevnikZamjenica glavnog urednika / Deputy editor
Još od 1969. godine, kad se prva dugonoga, savršeno našminkana lutka pojavila na policama trgovina s igračkama, Barbie je bila i ostala – zvijezda.
Bez obzira na trendove i tehnološki napredak, djevojčice svake nove generacije s istim se veseljem igraju s Barbie, koja nije samo “najbolja prijateljica” već i modna ikona te puno više od toga – doktorica, astronaut, predsjednica, babysitterica, sportašica… Sve što ona i njezina mala vlasnica požele.
Ove godine Barbie nam je predstavljena u novoj perspektivi, zahvaljujući Greti Gerwig, koja je režirala istoimeni film koji je svijet obojio u ružičasto. Bez obzira na to jeste li pogledali film Barbie ili ne, sigurni smo da o njemu znate baš sve, no znate li odgovor na najvažnije pitanje vezano uz priču o legendarnoj lutkici?
Tko je izumio Barbie?
Da, lutkicu Barbie od samog starta proizvodi tvornica igračaka Mattel no možda niste znali da ju je osmislila žena po imenu Ruth Handler.
Ruth HandlerGETTY
Ruth Handler napravila je pravu pomutnju u industriji igračaka kad je izumila popularnu lutku Barbie koja nije izgledala kao beba niti zdepasta djevojčica već kao odrasla žena s vidljivo “odraslim proporcijama”. Prije nego što se pojavila Barbie, djevojčice su se uglavnom igrale lutkama koje su nalikovale malim bebama, kako bi se mogle igrati tradicionalne ženske uloge, odnosno kako bi već od malena učile biti majke. Početkom pedesetih, nevjerojatna Ruth Handler je imala prilično revolucionarnu ideju da će igranje s lutkama po uzoru na odrasle žene pomoći djevojčicama da zamisle što bi mogle biti kad odrastu i upravo je tako nastala Barbie. Ruth Handler inspiracija je bila vlastita kći Barbara, koja se neprekidno igrala oblačenja s papirnatim lutkama, a po njoj je Barbie dobila i ime.
Barbara Handler, kći Ruth Handler po kojoj je Barbie dobila imeGETTY
1945. Ruth Handler je sa suprugom i još jednim partnerom osnovala tvrtku Mattel s idejom da će prodavati okvire za slike, no uskoro su se okrenuli izradi namještaja za lutke i na kraju samim lutkama. Ipak, kad je direktorima tvrtke Ruth predstavila ideju o lutki koja izgleda kao odrasla osoba, oni su se usprotivili. Nijedna majka, tvrdili su, ne bi svojoj kćeri kupila lutku s grudima. Ideja je bila u zastoju sve do 1956. kada je, na odmoru u Europi, Ruth Handler u dućanu ugledala njemačku lutku Bild Lilli. Lutka je nastala inspirirana pin up stripom te je imala raskošnu figuru. Uglavnom su je kupovali vojnici tijekom Drugog svjetskog rata, no Handler je bez puno razmišljanja kupila svoj primjerak i odnijela lutku kući, kako bi je pokazala suradnicima u Mattelu.
Atraktivna lutka odmah je postala hit i potaknula Mattel na stvaranje još verzija obožavane Barbie. Obožavatelji su tražili da Barbie ima dečka, pa je Ken (nazvan po sinu Ruth Handler) predstavljen 1961. Barbie je s vremenom prešla iz modne lutke koja se samo igrala odijevanja u ženu od karijere.
Ruth je bila vizionar, ali i kompleksna žena
Ruth nije bila kontroverzna samo zbog izuma lutke koja je šokirala i osvojila svijet već i zbog načina poslovanja. 1978. godine, Ruth Handler i nekoliko drugih rukovoditelja Mattela bili su optuženi od strane savezne velike porote za urotu, prijevaru poštom i davanje lažnih financijskih izvješća za tvrtku Komisiji za vrijednosne papire i burzu. Kažnjena je s 57 tisuća dolara i 2500 sati društveno korisnog rada.
Odgovor na pitanje tko je izumio Barbie provlači se i kroz film Grete Gerwig
Ako još niste gledali film Barbie, nećemo vam odavati previše, samo ćemo reći da se u jednom obliku Ruth Handler pojavljuje u tom kino hitu.
Na tereasi kultnog zagrebačkog kafića Kinoteka osvanula je kupola u kojoj možete popiti toplu čokoladu ili vino dok uživate u retro pjesmama s gramofona, lampicama i cozy atmosferi.
Istražite kako Litory, inovativni koncept socio-emocionalnog učenja kroz igru, pomaže djeci da razviju samopouzdanje, suosjećanje i emocionalnu ravnotežu u svijetu brzih tehnoloških promjena.
Ovo legendarno mjesto, koje je desetljećima bilo omiljeno okupljalište i osoba iz javnog života, vraća se s osvježenim interijerom koji je zadržao prepoznatljivu atmosferu.
U paketima koje si poklanjaju članovi britanske kraljevske obitelji zamišljate dosadne i starinske poklone? Insajderi kažu da su darovi na dvoru prava suprotnost tome!