Preporučeni unos tekućine varira ovisno o različitim faktorima kao što su dob, spol, tjelesna masa, okolišni uvjeti, tjelesna aktivnost te posebna fiziološka i patološka stanja. Osobe s bubrežnim bolestima moraju se strogo pridržavati savjeta liječnika o optimalnom unosu tekućine i pratiti zadržavanje tekućine u tijelu. Osobe s drugim kroničnim bolestima i stanjima također trebaju konzultirati liječnika o prikladnom unosu tekućine, posebno ako su na određenoj terapiji.
Općenito, prosječan unos tekućine za većinu zdravih odraslih osoba u normalnim uvjetima iznosi 1,5 do 2 litre dnevno, pri čemu je prosječno 1,5 do 1,6 litre za žene i 2 litre za muškarce. Dojilje trebaju unositi dodatnih 600-700 ml vode dnevno. Potreba za većim unosom tekućine javlja se tijekom fizičkog napora, visokih temperatura, bolesti praćenih proljevom, povraćanjem ili vrućicom te tijekom trudnoće. Tjelesna masa također utječe na potreban unos tekućine.
Za vrijeme vrućina, važno je popiti osam čaša vode dnevno
Unos tekućine može se ostvariti kroz vodu, bezalkoholna pića, juhe, variva i sočno voće i povrće. Preporučuje se obična voda kao optimalno piće za hidrataciju. Izotonični napitci mogu biti opcija za sportaše tijekom intenzivne tjelesne aktivnosti, ali energetske napitke i slatka pića treba izbjegavati, osobito djeca. Slatka pića mogu povećati rizik od pretilosti i dijabetesa tipa II, te mogu čak pojačati osjećaj žeđi.
Tijekom visokih temperatura, preporučuje se konzumiranje vode koja je nešto hladnija, oko 15-16 °C, jer bolje utažuje žeđ. Preporučuje se konzumiranje i više od dvije litre vode dnevno za vrijeme ljetnih vrućina, kako bi izbjegli dehidraciju. Voda iz slavine obično je siguran izbor, ali treba izbjegavati plastične boce i koristiti boce od stakla ili nehrđajućeg čelika, uz redovito pranje. Osobe starije životne dobi i djeca su posebno podložni dehidraciji, pa je važno pratiti signale tijela poput žeđi i boje mokraće.
Osam čaša vode idealna je formula za zdravlje i vitalnost
Uz pravilan unos tekućine, možemo očuvati zdravlje i lakše se nositi s visokim temperaturama i tjelesnim naporima.
Važno je slušati svoje tijelo i potražiti liječničku pomoć ako simptomi dehidracije ne prolaze ili se pogoršavaju, posebno kod djece, kroničnih bolesnika i starijih osoba.
Zaboravi nadutost, napuhanost i čekanje "čudesnog" čaja — ovaj jelovnik dizajniran je da tvoju probavu pokrene kao sat. Prati ga sedam dana i pripremi se za olakšanje koje dolazi prirodno, snažno i temeljito.
Tema okusa sperme možda je tabu u svakodnevnim razgovorima, no sve je češća tema među parovima koji žele unaprijediti intimnost i međusobno zadovoljstvo. Iako se okus sjemene tekućine razlikuje od osobe do osobe, znanost i iskustva pokazuju da prehrana ima značajan utjecaj na aromu, teksturu i doživljaj.
Upotreba suplemenata za povećanje mišićne mase kod muškaraca može imati značajne negativne posljedice na seksualno zdravlje, uključujući smanjenje libida, erektilnu disfunkciju i hormonalnu neravnotežu.
U svijetu fitnesa, gdje su društvene mreže i estetika često važniji od znanstvene utemeljenosti, mnoge žene (i muškarci) izvode vježbe koje više štete nego koriste. Posebno je zabrinjavajuće kada te vježbe postanu trend koji promoviraju necertificirani "influenceri" bez stvarnog razumijevanja anatomije i biomehanike.
Najpoznatija domaća trenerica Suzana Štimac (Suzana Moj Trener) poznata je kao velika motivatorica koja nikada ne odustaje, a to je dokazala i novim izazovom koji je od sada dostupan njezinim vjernim online vježbačima i onima koji će to tek postati.
Iako ne postoji čarobni lijek koji će izbrisati vaše strije, ovo su neki od esencijalni savjeta kojih biste se trebali pridržavati želite li, s vremenom, poboljšali izgled strija i prevenirati nastanak novih.
Franka Batelić s ponosom je podijelila da je sin Viktor odigrao svoju prvu nogometnu utakmicu - i time dao naslutiti na čijoj je strani, tatinoj ili maminoj.