HELLO
Domagoj Kukec

Međutim, oni nisu jedini članovi neke monarhije koji su iz nekog razloga napustili kraljevsku obitelj ili se odrekli titule.

Meghan Markle i princ Harry su nakon nekoliko nagovještaja, u siječnju 2020. konačno objavili da će se povući iz kraljevske obitelji. Na kraju su, uz kraljičino odobrenje, napustili svoje uloge i preselili se u Kaliforniju sa svojim sinom Archiejem. Princ Harry je, međutim, i dalje princ, a par je zadržao svoje titule vojvode i vojvotkinje. Koliko dugo će zadržati titule nije poznato, budući da su ih oslovljavali samo imenom u priopćenju koje je izdala Buckinghamska palača nakon intervjua s Oprah.

1936. kralj Edward odrekao se prijestolja kako bi mogao oženiti Wallis Simpson, koja se dvaput razvodila. U to se vrijeme Engleska crkva protivila ponovnom vjenčanju nakon razvoda. Budući da je bio poglavar crkve, Edward je odlučio odstupiti s mjesta kralja prepustivši tu ulogu svom mlađem bratu Georgeu VI. Edward je kasnije dobio titulu vojvode od Windsora.

Članovi kraljevske obitelji odricali su se titula zbog brakova s pučanima

Kći tajlandskog kralja Bhumibola Adulyadeja, princeza Ubolratana morala se odreći svoje titule Njezinog Kraljevskog Visočanstva kako bi se udala za pučanina Petera Ladda Jensena. Upoznala ga je dok je studirala na sveučilištu MIT u Bostonu, a par se vjenčao 1972. Titule joj nisu vraćene čak ni nakon razvoda 1998. i povratka na Tajland 2001. Sada je poznata kao “Tunkramom Ying”, što znači “kći kraljice regentice”.

Sayako Kuroda, odnosno Sayako, princeza Nori, kći cara emeritusa Akihita i carice Emerite Michiko, odrekla se svoje titule kako bi se udala za pučanina Yoshikija Kurodu 2005. Uz titulu, također se odrekla svojeg članstva u kraljevskoj obitelji i naknade od države. Nakon udaje uzela je suprugovo prezime.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by 👑 (@royalsaddicted)

Neki članovi kraljevske obitelji odstupili su zbog skandala

Rođen kao princ Philip od Grčke i Danske, morao je odustati od prijestolja u obje zemlje kako bi se oženio kćerkom britanskog kralja Georgea VI, Elizabetom. Prije njihovog vjenčanja, u studenom 1947., Philip je dobio titulu Njegovo Kraljevsko Visočanstvo i proglašen je vojvodom od Edinburgha, grofom od Merionetha i barunom Greenwicha. Postao je britanski princ kada je Elizabeta 1952. okrunjena za kraljicu.

U kolovozu 2019., kći norveškog kralja Haralda V. i kraljice Sonje, princeza Märtha, u objavi na Instagramu objavila je da neće koristiti svoju titulu princeze u “komercijalnom kontekstu” i da će umjesto nje samo koristiti Märtha Louise. Kritizirali su je zbog korištenja naslova za svoju turneju, ‘Princeza i šaman’, s dečkom Shamanom Durekom Verretom. Također je rekla da su nakon razgovora s obitelji “zajednički došli do zaključka da koristim titulu princeze kada predstavljam Kraljevsku kuću, obavljam svoje službene zadatke u zemlji i inozemstvu te u privatnom kontekstu.” Princeza Märtha je četvrta u redu za prijestolje.

Odlukom švedskog kralja Carla XV i kraljice, iz listopada 2019. njihovih petero unučadi, troje djece princeze Madeline i dvoje princa Carla Philipa, nisu više članovi kraljevske kuće. Oni su i dalje dio kraljevske obitelji i zadržat će svoje titule vojvoda i vojvotkinja. Odluka znači da “više neće uživati u stilu Kraljevskih Visočanstava i da se ubuduće od njih neće očekivati da obavljaju dužnosti šefa države”, navodi se u priopćenju palače.

U studenom 2019. princ Andrew, sin kraljice Elizabete II., objavio je izjavu kojom se povlači sa svojih kraljevskih dužnosti. Odluka je uslijedila nakon što je objavljen njegov skandalozni intervju za BBC u kojem je govorio o svojem prijateljstvu s osuđenim seksualnim prijestupnikom Jeffreyjem Epsteinom. U izjavi je rekao: “Tijekom posljednjih nekoliko dana postalo mi je jasno da su okolnosti vezane uz moju bivšu vezu s Jeffreyjem Epsteinom postale veliki teret za moju obitelji. Stoga sam zamolio Njezino Veličanstvo da se povučem s javnih dužnosti i ona je dala svoje dopuštenje.”

druge vijesti