Tuškanac u gostima, u partnerstvu s Hrvatskom kinotekom i Zagreb filmom, predstavlja premijere sedam digitalno restauriranih filmova Vatroslava Mimice i Dušana Vukotića, pionira animiranog filma na prostoru bivše Jugoslavije i velikana zagrebačke škole crtanog filma.
Program Restauracije: Mimica i Vukotić održat će se 7. svibnja u Kulturno informativnom centru (KIC) s početkom u 21 sat, a ulaz je besplatan.
Raznoliki izbor obuhvaća satirična ostvarenja koja su doprinijela razvoju animiranog filma kao sredstva za kritičko reagiranje na društveno-političke okolnosti vremena: od crtića Strašilo, Čarobni zvuci i Abra Kadabra prikazanih 1958. u Cannesu na projekciji kojom je inaugurirana zagrebačka škola crtanog filma, preko Mimičinih virtuoznih modernističkih poema Happy End i Tifusari te Vukotićeve duhovite parodije Veliki strah do filma koji je dokumentarni, ali se također bavi likovnošću Gubecziana.
Strašilo
Riječ je o glasovitim djelima kojima su najcjenjeniji domaći animatori postavili osnove animiranog filma u regiji, a ubrzo dokazali da jugoslavenski autori mogu biti itekako konkurentni na međunarodnoj sceni te do danas inspirirati nove generacije animatora.
Prije projekcije o filmovima će govoriti filmolog Tomislav Šakić te načelnik Odsjeka za zaštitu, digitalizaciju i restauraciju audiovizualnog gradiva u Hrvatskoj kinoteci Hrvatskog državnog arhiva Vjeran Pavlinić.
Veliki strah
Filmovi su restaurirani u programima digitalne restauracije Ustanove Zagreb film, u suradnji s Hrvatskom kinotekom Hrvatskog državnog arhiva, a uz potporu Grada Zagreba i Hrvatskog audiovizualnog centra. Restauracija je provedena u zagrebačkim studijima Ater i Klik film. Kustos programa je viši filmski arhivist Juraj Kukoč.
Raspored svih projekcija dostupan je OVDJE, a ulaz na program Restauracije: Mimica i Vukotić je besplatan.
Na ovogodišnjem Greencajt festivalu, jedan od najzvučnijih gostiju dolazi iz srca Kopenhagena – Nick Curtin, chef i suvlasnik restorana Alouette, nositelja Michelinove zvjezdice i prestižne Michelinove zelene zvjezdice za održivost. Curtin je ime koje se sve češće spominje kada se govori o budućnosti fine dininga – onoj koja ne odustaje od vrhunske gastronomije, ali je duboko ukorijenjena u etici, transparentnosti i poštovanju prema prirodi.
Razgovor o životu, glazbi i riječima koje ostavljaju trag više nije rezerviran samo za kulturne priloge. U najnovijoj epizodi Špice s Macanom, kantautor Zlatan Stipišić Gibonni i novinar Ivo Šćepanović pričali su o tome kako pjesma može nadahnuti zbirku priča, pokrenuti razmišljanja i otvoriti pitanja identiteta i autentičnosti. Naizgled jednostavna tema, pretvara se u iskrenu, duboku i duhovitu priču o tome što nam je u životu važno, koliko slušamo jedni druge i što znači ostati vjeran sebi u svijetu prepunom buke.
Greencajt Film Festival održat će se 21. i 22. svibnja na Zagrebačkom velesajmu, u vanjskom prostoru Paviljona 13. u sklopu Greencajt festivala. Zahvaljujući partnerstvu s Raiffeisen Hrvatska, publiku očekuju dva dana ispunjena nagrađivanim dokumentarnim i autorskim filmovima – njih čak 80! Od očaravajućih prirodnih krajolika, drevnih plemena i njihovih kultura do priča o inovatorima koji pomiču granice – svaki film donosi novu perspektivu i nadahnuće, a ulaz je besplatan.
U srijedu je u Zagrebu otvoren prvi hrvatski Centar za zdravlje metabolizma, a tim povodom održan je i okrugli stol posvećen inzulinskoj rezistenciji - poremećaju koji pogađa gotovo 40 posto populacije te je povezan s razvojem više od 26 različitih bolesti, uključujući određene vrste karcinoma i povećan rizik od preuranjene smrti, osobito kod žena.
U bečkoj koncertnoj i kazališnoj dvorani Das MuTh, ovog je vikenda održana 21. dodjela nagrada SozialMarie. Riječ je o prestižnoj nagradi za društvene inovacije koja se svake godine dodjeljuje projektima koji se ističu svojom originalnošću i učinkovitošću. Nagrađuju se inicijative koje na inovativan i održiv način odgovaraju na suvremene društvene izazove, nudeći pritom rješenja koja su nova, rijetka i primjenjiva kao inspiracija drugima. Projekti se koji se provode u Austriji, Mađarskoj, Češkoj, Slovačkoj, Sloveniji i Hrvatskoj. Od čak 401 prijave, projekt Centra mladih Ribnjak „Alternativna nastava“ osvojio je nagradu za društveno inovativan projekt.