Dvostruka majka dječaka, diplomirana pravnica, blogerica, suosnivačica podcasta, samo su neki od uvodnih epiteta dodijeljenih ovotjednoj gošći popularnog podcasta „Mame kod Lane“ voditeljice Lane Gojak Bajt. Riječ je o gošći Sonji Švajhler, koja je nesebično i vrlo otvoreno u ugodnom razgovoru s Lanom popričala o raznim temama roditeljstva.
Već tradicionalno, podcast su Lana i Sonja otvorile pitanjem o djetinjstvu. Sonja, koja je rođena i odrasla u Zagrebu, otkrila je da je njena prva asocijacija na djetinjstvo zapravo ljetovanje, koje je godinama provodila u Trogiru kod svoje bake, stoga su njene uspomene na taj period života obilježene morem i čestim odlascima na plaže i kupanje. Iako odgajana i odrastala u tradicionalnom duhu, Sonja slovi za jako cool mamu. No, kako Sonja priznaje, tek je sa svoje trideset tri godine shvatila da joj takav tradicionalan odgoj i život ne odgovaraju. „U meni je uvijek čučala prgavost, vrlo često sam htjela razgovarati o tabu temama, često me nervirala nepravda. Splet životnih okolnosti i tragedija kroz koju sam prošla ukazala mi je da se počnem otvarati prema životu i da ga krenem živjeti onako kako ja to želim! Neovisno o tome kako sam odgajana ili o moralnim načelima po kojima smo svi mi živjeli. Time sam se počela osjećati kao ponovno rođena i mogu reći da tek sada živim punim plućima.“ – istaknula je Sonja.
Otvoreno pričati o samom porodu, kako se nositi sa usamljenošću nakon poroda te čija podrška je Sonji bila najbitnija u tim trenucima samo je dio ugodnog razgovora Lane i Sonje. „Kada dođu djeca, cijeli svoj život i raspored si podredio djetetu. Nema više slobode da radiš što i kako želiš, jer cijeli tvoj dan je organiziran na način da su djeca u fokusu. A upravo ta sloboda i bezbrižnost je nešto što mi možda najviše nedostaje iz prijašnjeg perioda mog života.“ – ističe Sonja te kroz svoje bogato životno iskustvo ispričala je i kako se nositi sa manje lijepim životnim situacijama poput smrti ili rata te kako njih predstaviti djeci. „Vrlo rano smo se moja obitelj i ja susreli sa smrću bliske osobe, moga brata. Ja nažalost svoju djecu nisam mogla zaštiti od toga i odjednom raspala se cijela naša obitelj te je bilo jako teško prolaziti kroz to, posebice mom starijem sinu. Djeci je smrt dosta apstraktna i ne nose se s tom viješću jednako kao mi odrasli. Djeca imaju skroz drugačiju percepciju smrti i to je uredu, no s njima treba pričati. Mom sinu teže je palo moje tugovanje i moja bol koja je nastupila nakon tog događaja. No, ja sam pobornik za to da se priča i sa stručnim osobama te na taj način adekvatno pristupiti problemu. Vrlo je ključno da dijete vidi da se nakon svega, vraćate u normalu.“
Koje su još poučne i zanimljive teme Lana i Sonja otvorile, ostaje na vama da ih otkrijete. Epizoda je dostupna već danas na YouTubeu, te audio podcast platformama poput Spotifya, Applea i Googlea.
Najveći studentski pokret u Europi od 1968. godine kulminirao je velikim prosvjedom 15. ožujka u Beogradu na kojem se, bez većih incidenata, okupilo oko 300 tisuća ljudi. Sve je dodatno eskaliralo ovoga tjedna kad je u Nišu nožem napadnuta dekanica Filozofskog fakulteta Natalija Jovanović koja je na izlasku iz bolnice izjavila da za napad krivi jednu osobu - Aleksandra Vučića. U kojoj se poziciji trenutno nalazi srbijanski predsjednik? Kako Europa vidi studentski pokret u Srbiji? Po čemu je sličan, a na koje načine se razlikuje od drugih prosvjeda koji se šire Europom? Koja je alternativa SNS-u? O svemu tome u Novoj Špici s Macanom govorili su Aleksandra Jerkov i Goran Ješić.
Moët & Chandon, legendarna francuska šampanjska kuća osnovana 1743. godine, s ponosom predstavlja svoju najnoviju suradnju s Pharellom Williamsom, stavljajući u fokus rođendanske proslave.
Od 11. travnja na zagrebačkom Dolcu i od 19. travnja na splitskom Pazaru – omiljeni gastro-događaj ponovno okuplja vrhunske chefove uz odličnu atmosferu i sve ono zbog čega su ga lokalci i turisti zavoljeli.
Kreativna grafiti radionica održana je u organizaciji HONOR-a povodom dolaska novog HONOR 400 Lite pametnog telefona, a sve pod vodstvom pionira hrvatske ulične umjetnosti.
Poznati istarski kuhar David Skoko u crvenom oldtimer kombiju u svakoj epizodi posjećuje drugog prijatelja i kolegu po zvanju, u prvoj epizodi gledamo Tomicu Đukića –glavnog kuhara hrvatske reprezentacije.