Predavanje je okupilo ugledne stručnjake iz područja arhitekture i urbanizma koji su podijelili svoja razmišljanja o očuvanju i razvoju arhitektonske baštine grada Zagreba. Na predavanju su sudjelovali:
Senka Dombi, članica žirija Open House Zagreb, arhitektica i partnerica u studiju A-SA, poznata po suvremenom oblikovanju i interpolacijama blokovskih prostora
Saša Begović, arhitekt i partner u studiju 3LHD, poznat po interdisciplinarnom pristupu i inovativnoj arhitektonskoj praksi
Krešimir Ivaniš, arhitekt i nekadašnji profesor na Arhitektonskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu
Alan Kostrenčić, docent na Kabinetu za javne zgrade Arhitektonskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu
Predavanje je moderirao Marin Duić, asistent na Katedri za urbanizam, prostorno planiranje i pejzažnu arhitekturu Sveučilišta u Zagrebu, a na početku predavanja publici se obratila Dubravka Vrgoč, umjetnička ravnateljica OHZ-a.
Saša Begović istaknuo je važnost reaktivacije neiskorištenih javnih prostora te podijelio viziju prostora Uranije: “Kada govorimo o javnom prostoru u kontekstu teme Arhitektonska baština budućnosti, važno je istaknuti koliko je mnogo javnih prostora u našem gradu koji su neiskorišteni. Upravo s takvom vizijom, u prostoru Uranije nastojali smo stvoriti mjesto koje ponovno postaje javni prostor, baš kao što je to nekada bio.”
Događanje je istaknulo potrebu za uključivanjem stručnjaka, zajednice i institucija u dijalog o budućnosti arhitektonske baštine. Rasprave su pokazale kako arhitektura može biti alat za oblikovanje održivog i inkluzivnog grada koji čuva kulturni identitet dok istovremeno stvara prostor za inovacije.
“Kod prostornog planiranja i urbanizma, jedan od najvećih izazova s kojim se suočavamo, kako u Zagrebu tako i u cijeloj Hrvatskoj, jest nedovršenost. Infrastruktura koja bi trebala pratiti određena područja često ostaje nedovršena, što značajno utječe na cjelokupan razvoj prostora.” – Senka Dombi
Urania – prostor kreacije i Open House Zagreb zahvaljuju svim sudionicima na aktivnom doprinosu i raduju se budućim događanjima koja će nastaviti promicati dijalog o važnim temama suvremene arhitekture.
Popularni bend Gazde prisjetio se svojih skromnih početaka i najavio novi album, a kroz razgovor su otkrili brojne anegdote iz svoje tri desetljeća duge karijere.
Tražite savršeno mjesto za obiteljski vikend u Zagrebu? Ne tražite dalje! Z Centar, smješten u srcu zapadnog dijela grada, postao je omiljena destinacija za obitelji i posjetitelje svih generacija.
Tradicionalna godišnja gala večera hrvatskih građevinara i ove je godine nadmašila sva očekivanja odazivom sudionika i prikupljenim sredstvima za humanitarni cilj.
Usne i koža obožavaju Melem, a još kad njegova poznata, hranjiva tekstura “probudi” jedinstveni ružičasti ton – nastaje ljepota inspirirana iluzijom! Novi Melem Illusionist ima prepoznatljivu teksturu i u trenu zaglađuje, oporavlja i štiti usne od isušivanja. No, to nije sve! Ovaj naoko neutralni balzam „budi“ nježan do jarko ružičasti ton, ovisno o pH-u kože. Ljepota koja se razvija na usnama i obrazima osvježava te svakom licu daje poseban, unikatan izgled – jer svaka koža ima sebi svojstven pH. Prepustite se iluziji koja će otkriti ljepotu, doslovno – s vašim potpisom.
Druga sezona ove hit serije donosi 10 novih epizoda u trajanju od 26 minuta,a snimanje serije trajat će gotovo dva mjeseca na brojnim zagrebačkim lokacijama.
Vokalni virtuoz koji je oduševio gledatelje predsjedničke inauguracije. Ljubomir Hlobik po drugi put bio je u ulozi voditelja inauguracije Predsjednika Republike Hrvatske.
Glazba koja dolazi iz srca ima moć prodrijeti u najskrivenije kutke duše, a upravo takva je i pjesma The Soul of My Soul. Nastala iz dubokih emocija, ona nosi priču o gubitku, boli i unutarnjoj snazi, ali istovremeno pruža nadu i povezuje ljude kroz univerzalni jezik melodije. Autori Filip Lacković i Tomislav Roso nisu stvarali običnu skladbu – njihova misija bila je stvoriti umjetničko djelo koje može zasjati na velikoj pozornici poput Eurosonga. Svaka nota pažljivo je osmišljena, svaka riječ brižljivo birana kako bi prenijela emocije koje nadilaze granice jezika i kultura.