U novoj, 37. po redu epizodi podcasta „Mame kod Lane“ ovaj tjedan Lana Gojak Bajt razgovarala je s našom bivšom televizijskom voditeljicom, a danas majkom dječaka Olivera, Koranom Gvozdić. U ovom emotivnom razgovoru Koranu upoznajemo u novom svjetlu. Korana je Lani ispričala svoj put koji je prošla da bi danas bila majka veselog dječaka Olivera te s kojim se sve strahovima i životnim borbama na tom putu suočila.
Kao i na početku svake epizode Korana se prisjetila svog djetinjstva, podijelila je kako je njeno djetinjstvo bilo jako veselo, a najdraže uspomene su joj one sa starijim bratom s kojim je bila nerazdvojna. „Bili smo pravi tandem,” rekla je Korana i pojasnila kako je u svom bratu uvijek pronalazila sigurnost. Posebno se sjeća praznika kod bake i djeda, u njihovoj vikendici, gdje su provodili najljepše trenutke zajedno.
Na pitanje kada je počela razmišljati o majčinstvu, Korana je kroz osmijeh odgovorila: „Uvijek sam govorila da ću prvo dijete roditi sa 27 godina, jer je tada i moja mama postala mama.” Iako je majka postala s 38 godina, kaže da ni u jednom trenutku nije pomislila da je to trebalo biti ranije. Korana je na vlastitom primjeru dala odgovore na pitanja što je sve jedna žena spremna kako bi postala mama, s čime se sve morala suočiti i koje strahove je morala pobijediti kako bi danas držala u rukama malenog prekrasnog dječaka. Ona je dokaz da kad je majčinstvo u pitanju, žene mogu pomicati planine.
Postoji li veća sreća od one kad mislite da nikad nećete uspjeti dobiti dijete, kad pokušavate i pokušavate, ali vam ne ide, kad već lagano gubite nadu da ćete ikad postati roditelji, a onda test na trudnoću pokaže plusić. I drugi i treći test pokažu isto. I peti također! Kad dva dana radite testove jer ne vjerujete i ne želite si davati lažnu nadu. Naravno da kada konačno osvijestite sve te plusiće i shvatite da zaista jeste trudni, slijedi stanje euforije, sreće, skakanja smijeha i suza radosnica. Tu vrstu sreće osjetila je na vlastitoj koži i Korana. No, nakon euforije, kod Korane uslijedila je i velika briga. Život udara tamo gdje smo najtanji. Ali tada nas obično sprema za nešto veće. Korana, koja se cijeli život bojala igle i okretala glavu u drugu stranu kad je vadila krv, da bi postala majka morala je pobijediti upravo svoj najveći strah i kroz cijelu trudnoću, sama sebi, terapiju za trombofiliju aplicirati putem injekcije. I tako je i bilo. Korana je za vrijeme trudnoće sama sebi ubrizgala između 230 i 240 injekcija, prvo u područje trbuha, a onda u bedra. Unatoč strahu od igle, bolu koji bi osjetila nakon svake injekcije i unatoč neizvjesnosti i brizi, Korana je bila spremna za ono ‘veće’ što joj je život nudio. “Prebrikala se” i postala majka!
Jedna od odluka koje je Korana morala donijeti u trenutku kad se Oliver rodio, a rodio se dva mjeseca prerano, bila je hoće li svog palčića hraniti formulom ili humanim mlijekom. U tom trenutku nije znala što je humano mlijeko ni što su banke humanog mlijeka.
Korana se prisjetila kako je, zbog strogih mjera, jer je Oliver rođen u vrijeme pandemije koronavirusa, cijeli proces oporavka i Oliverov boravak na odjelu intenzivne njege morala proći sama, bez fizičkog kontakta s obitelji i bliskim ljudima. Posebno je emotivan trenutak bio kada je njen suprug, Ivan Šarić, uspio prvi put doći u bolnicu. „Srce će mi otkazati,” rekla je Korana, prisjećajući se svog prvog zagrljaja sa suprugom nakon što su postali roditelji.
U emotivnom, iskrenom i zabavnom razgovoru Korana i Lana prošle su teme o kojima razmišlja svaka mama te ostale životne borbe i radosti koje ostaju na vama da otkrijete u novoj epizodi koja je dostupna već danas na YouTubeu te audio podcast platformama poput Spotifyja i Applea.
Greencajt Film Festival održat će se 21. i 22. svibnja na Zagrebačkom velesajmu, u vanjskom prostoru Paviljona 13. u sklopu Greencajt festivala. Zahvaljujući partnerstvu s Raiffeisen Hrvatska, publiku očekuju dva dana ispunjena nagrađivanim dokumentarnim i autorskim filmovima – njih čak 80! Od očaravajućih prirodnih krajolika, drevnih plemena i njihovih kultura do priča o inovatorima koji pomiču granice – svaki film donosi novu perspektivu i nadahnuće, a ulaz je besplatan.
U srijedu je u Zagrebu otvoren prvi hrvatski Centar za zdravlje metabolizma, a tim povodom održan je i okrugli stol posvećen inzulinskoj rezistenciji - poremećaju koji pogađa gotovo 40 posto populacije te je povezan s razvojem više od 26 različitih bolesti, uključujući određene vrste karcinoma i povećan rizik od preuranjene smrti, osobito kod žena.
U bečkoj koncertnoj i kazališnoj dvorani Das MuTh, ovog je vikenda održana 21. dodjela nagrada SozialMarie. Riječ je o prestižnoj nagradi za društvene inovacije koja se svake godine dodjeljuje projektima koji se ističu svojom originalnošću i učinkovitošću. Nagrađuju se inicijative koje na inovativan i održiv način odgovaraju na suvremene društvene izazove, nudeći pritom rješenja koja su nova, rijetka i primjenjiva kao inspiracija drugima. Projekti se koji se provode u Austriji, Mađarskoj, Češkoj, Slovačkoj, Sloveniji i Hrvatskoj. Od čak 401 prijave, projekt Centra mladih Ribnjak „Alternativna nastava“ osvojio je nagradu za društveno inovativan projekt.
I ove godine, već četvrti put zaredom, zagrebački Bundek postaje mjesto okupljanja ljudi velikog srca – donatorska utrka RUN FOR DOWN održat će se u subotu, 17. svibnja 2024. godine s početkom u 18:00 sati, u organizaciji Atletskog kluba Perpetuum Mobile i Udruge za sindrom Down – Zagreb.