HELLO
HELLO! #HelloItsMe

U 2024. godini Centar za promicanje tolerancije postavlja kamene spoticanja za pripadnike i pripadnice nacionalnih manjina koji su solidarno dijelili sudbinu svojih sugrađana i stradali u ustaškim i nacističkim progonima antifašista i civilnog stanovništva. Danas je kamen spoticanja položen u Petrovoj ulici 66 A, u spomen Dominiku Živecu, žrtvi bezobzirnog ustaškog zločina, a postavili su ga Centar za promicanje tolerancije i očuvanje sjećanja na holokaust i Veleposlanstvo Republike Slovenije.

Postavljanju kamena spoticanja u Zagrebu, prisustvovali su ravnateljica Centra za promicanje tolerancije i očuvanje sjećanja na holokaust Nataša Popović, veleposlanik Republike Slovenije Gašper Dovžan, zamjenik veleposlanika Savezne Republike Njemačke Andreas Lang, zamjenica veleposlanika Republike Mađarske Zsófia Gyöngyös, direktorica Austrijskog kulturnog foruma Zagreb Marina Chrystoph i voditeljica Odjela za nacionalne manjine Gradskog ureda za kulturu i civilno društvo Grada Zagreba Tanja Horvatin, veleposlanici Ujedinjene Kraljevine Velike Britanije  i Sjeverne Irske, Kraljevine Belgije, Irske, predstavnici UNHCR Hrvatska i predstavnici antifašista, židovske zajednice i brojni građani.

kamen spoticanja, Dominik Živec, Centar za promicanje tolerancije, sjećanje na holokaust, žrtve ustaškog režima, Stolpersteine Zagreb, Petrova ulica 66 A

U svom govoru ravnateljica Centra za promicanje tolerancije i očuvanje sjećanja na holokaust Nataša Popović istaknula je: ”Postavljanje kamena spoticanja je komemorativni projekt protiv zaborava, 86 “Stolpersteina” već je dalo ljudima u Zagrebu stanku za razmišljanje. Ugrađene u pločnik, spomen-ploče obilježavaju tragične sudbine sugrađana koji su za vrijeme ustaškog i nacionalsocijalističkog režima bili progonjeni, deportirani ili otjerani u smrt. Male mesingane pločice veličine samo 10 x 10 cm ugrađene u pločnik, daju podatke o imenima i najvažnijim datumima u životu ovih ljudi, žrtava te označavaju njihova posljednja mjesta stanovanja ili rada. Centar za promicanje tolerancije i očuvanje sjećanja na holokaust nastavit će djelovati u smjeru očuvanja sjećanja na žrtve holokausta i zaštite ljudskih prava. Do kraja godine u Zagrebu će biti postavljeno još 19 kamena spoticanja za žrtve albanske, bošnjačke, crnogorske, češke, mađarske, njemačke, romske, ruske, slovačke, slovenske, ukrajinske i židovske pripadnosti”.

„Iznimna mi je čast u ime Republike Slovenije sudjelovati u postavljanju kamena spoticanja za Dominika Živeca“ izjavio je Veleposlanik Republike Slovenije Gašper Dovžan, te naglasio „ Mislim da je polaganje kamena spoticanja vrlo lijep način za obilježiti nečiju žrtvu, podsjetnik svakom prolazniku na zlo koje se dogodilo i na činjenicu da svi zajedno moramo raditi na tome da se nešto slično više nikad ne ponovi.“

Direktorica Austrijskog kulturnog foruma Zagreb Marina Chrystoph: „Dijalog među narodima, kao i umjetnost i kultura zamijenili su slijepo nasilje u Europi i na tome možemo biti zahvalni i ponosni. No, ne smijemo zaboraviti stradanja koja i danas traju na tlu Europe i njezina okruženja, u Ukrajini, kao i na Bliskom istoku. Sjećanje na nevine žrtve političkih režima stoga je važno, ne samo za bolje razumijevanje prošlosti, već i kao zalog za izgradnju mira u našem vremenu i budućnosti. A upravo je to velika dužnost i cilj austrijske vanjske i kulturne politike.“

„U Njemačkoj smo se suočili s ogromnim zadatkom suočavanja s našom prošlošću. Prošlost, nažalost, ne možemo promijeniti, ali imamo obvezu ne zaboraviti strašne zločine naših predaka. To je zadatak koji ne prestaje. I zato njemačka vlada i dalje podupire projekte poput postavljanja kamena spoticanja – kako bi se prošlost povezala sa sadašnjošću i budućnošću – jer radi se o obrazovanju mlade generacije o stvarima koje se više nikada ne smiju ponoviti. To je – posebno sada – najvažniji, ali i vrlo težak zadatak“ izjavio je zamjenik veleposlanika Savezne Republike Njemačke Andreas Lang.

Pred uzvanicima i brojnim okupljenim građanima, kamen spoticanja položili su učenici zagrebačke V. gimnazije, a pridružila im se i unuka Dominika Živeca, Meliha Mehmedagić Nanić.

Centar za promicanje tolerancije i očuvanje sjećanja na holokaust kontinuirano od 2020. godine u suradnji s inozemnim partnerom, njemačkom zakladom konceptualnog umjetnika Guntera Demniga, postavlja “Stolpersteine” – kamene spoticanja u širem gradskom području Zagreba. Do danas je u zagrebačke nogostupe  postavljeno 86 kamena spoticanja u sjećanje na Židove, Rome, Srbe i Hrvate, stradale žrtve holokausta, ustaške NDH i žrtve Drugog svjetskog rata. Osim u Zagrebu, Centar je u suradnji s partnerima do danas postavio kamen spoticanja i u Koprivnici, Karlovcu i Osijeku, a u pripremi je postavljanje u Velikoj Gorici, Splitu i Đakovu.

Kameni spoticanja komemoriraju pojedinačne žrtve holokausta i ustaškog režima NDH, Zagreb se ovim projektom visoko pozicionira i priključuje ostalim metropolama i 2.000 gradova i mjesta diljem Europe u čije je nogostupe do sada ugrađeno preko 100.000 Stolpersteine-a, komemorativnih umjetničkih instalacija, u znak sjećanja na pojedinačne žrtve holokausta.

Dominik Živec rođen je 1896. godine u Dobravlju kod Sežane. Sa suprugom Angelinom-Anđelom Hauptman živio je u Zagrebu gdje je posjedovao knjižaru. Kao suradnik NOP-a uhićivan je u nekoliko navrata od 1942. –  1944. godine. Posljednji put je uhićen 12. studenoga 1944., a Odlukom GRAVSIGUR-a NDH 18. siječnja 1945. iz zatvora u Savskoj ulici upućen je na prisilni boravak u logor Lepoglavu u trajanju od 18 mjeseci. Posljednjih dana rata prebačen je u Jasenovac gdje je likvidiran 14. travnja 1945. godine.

Postavljanje kamena spoticanja u 2024. godini financijski su podržali Grad Zagreb, Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske, Veleposlanstvo Savezne Republike Njemačke, Veleposlanstvo Republike Slovenije, Veleposlanstvo Mađarske i Austrijski kulturni forum.

druge vijesti