U Zagrebu je održan četvrti po redu MUZZA tjedan znanosti koji je djeci i mladima približio razne znanstvene discipline na jednostavan i zabavan način. Ovogodišnji se MUZZA tjedan znanosti održao od 10. do 13. travnja 2025. u zgradi Rektorata Sveučilišta u Zagrebu, a posjetilo ga je više od 15 tisuća djece, mladih i njihovih roditelja.
U suradnji s brojnim partnerima, IV. MUZZA tjedan znanosti je posjetiteljima ponudio više od 120 interaktivnih eksperimenata i 180 radionica prilagođenih različitim dobnim skupinama. Posjetitelji su mogli zaviriti u robotiku, otkriti zanimljivosti o ljudskom tijelu, prirodi, planetu Zemlji, svemiru i raznovrsnim naprednim tehnologijama.
Organizator MUZZA tjedna znanosti je udruga za popularizaciju znanosti MUZZA, uz partnerstvo i podršku Sveučilišta u Zagrebu, čija su 23 fakulteta aktivno sudjelovala u programu. Potporu MUZZA tjednu znanosti pružili su Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih, Grad Zagreb, Turistička zajednica grada Zagreba te sufinancirala Europska unija kroz Europski socijalni fond +.
Veliki interes za znanost
Otvorenju ovogodišnjeg MUZZA tjedna znanosti prisustvovali su brojni ugledni gosti iz svijeta znanosti, obrazovanja i gospodarstva. Među njima je bio i rektor Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. sc. Stjepan Lakušić, zamjenik upraviteljice za programe Europske unije Luka Bogdan, izaslanik gradonačelnika Zagreba Darko Tot i državni tajnik prof. dr. sc. Nikola Mrvac.
Prilikom otvorenja, predsjednica udruge MUZZA Đurđica Protić je izjavila: „Već četiri godine udruga MUZZA se intenzivno, kroz različiti spektar događanja i aktivnosti bavi popularizacijom znanosti. Tisućama djece i mladih približili smo brojne znanstvene discipline i pomogli im zaroniti u uzbudljivi svijet znanstvenih istraživanja. Na početku smo bili skupina entuzijasta okupljenih u želji da znanost približimo mladima na njima razumljiv i zanimljiv način, a danas nam je strateški partner u tom poslu najveće hrvatsko sveučilište – Sveučilište u Zagrebu“.
„Na MUZZA tjednima znanosti ne okupljamo se samo da bismo dijelili znanje, već i inspiraciju, ideje i vizije za budućnost, jer znanost nije samo skup formula i laboratorijskih pokusa, ona je pokretačka snaga razvoja i temelj rješavanja izazova današnjice. Ona spaja ljude, nacije i generacije, jer je znanje univerzalni jezik čovječanstva“, izjavila je Mladenka Šarić, potpredsjednica udruge MUZZA.
Znanost prilagođena svim uzrastima
Na IV. MUZZA tjednu znanosti, svi su posjetitelji mogli pronaći nešto za sebe. Najmlađi i oni malo veći učili su osnove programiranja, istraživali su zvukove i sudjelovali u raznim tjelesnim aktivnostima. Pažnju su plijenile brojne zanimljive teme: Roboti među nama, Digitalna zona, Mozak i emocije, Bolja budućnost, Molekulandija, Gradovi budućnosti, Tajne Svemira i druge.
Radionice su, kao i obično, oduševile posjetitelje. Od već dobro znanih MUZZA LAB radionica pa sve do brojnih radionica fakulteta, svugdje se tražilo mjesto više. Osim programa u zgradi Rektorata, u dva popratna paviljona su se održale i dodatne manifestacije. Manifestacija Planet u ravnoteži bavila se temama života na Zemlji i održivim razvojem, a manifestacija Mali glazbenici, znanstvenici i sportaši bila je posebno namijenjena vrtićkoj djeci i učenicima nižih razreda osnovne škole.
Za maturante koji razmišljaju o svojim budućim zanimanjima održao se poseban program Zvanje i znanje u kojem su se kroz predavanja profesora s Fakulteta elektrotehnike i računarstva, Medicinskog fakulteta, Fakulteta političkih znanosti i Vojnog učilišta, maturanti upoznali s različitim strukama te doznati više o obrazovnim putevima i svakodnevici tih zanimanja.
Pobjednici MUZZAzova
Natjecatelji iz zagrebačkih škola Humanističke gimnazije, I. gimnazije i Osnovne škole Horvati, pod imenima Instagram profila hug.hr, p_sofic i cokoladic4, su osvojili prva tri mjesta u MUZZAzovu, nagradnom natjecanju koje su za srednjoškolce i učenike viših razreda osnovne škole organizirali MUZZA i Siemens Energy. Sudionici su trebali osmisliti i snimiti vlastiti znanstveni eksperiment koji prikazuje odgovor na neko od nagradnih pitanja te ga objaviti na Instagramu ili TikToku uz popratne heštegove. Stručni žiri je odabrao tri najkreativnija rada, a najbolji trojac je dobio i novčanu nagradu.
Više informacija o sadržaju MUZZA tjedna znanosti možete pronaći na www.muzzatjedanznanosti.hr, a više o projektima Udruge saznajte na www.muzza.hr. Udrugu MUZZA možete kontaktirati putem e-maila: contact@muzza.hr.
Na ovogodišnjem Greencajt festivalu, jedan od najzvučnijih gostiju dolazi iz srca Kopenhagena – Nick Curtin, chef i suvlasnik restorana Alouette, nositelja Michelinove zvjezdice i prestižne Michelinove zelene zvjezdice za održivost. Curtin je ime koje se sve češće spominje kada se govori o budućnosti fine dininga – onoj koja ne odustaje od vrhunske gastronomije, ali je duboko ukorijenjena u etici, transparentnosti i poštovanju prema prirodi.
Razgovor o životu, glazbi i riječima koje ostavljaju trag više nije rezerviran samo za kulturne priloge. U najnovijoj epizodi Špice s Macanom, kantautor Zlatan Stipišić Gibonni i novinar Ivo Šćepanović pričali su o tome kako pjesma može nadahnuti zbirku priča, pokrenuti razmišljanja i otvoriti pitanja identiteta i autentičnosti. Naizgled jednostavna tema, pretvara se u iskrenu, duboku i duhovitu priču o tome što nam je u životu važno, koliko slušamo jedni druge i što znači ostati vjeran sebi u svijetu prepunom buke.
Greencajt Film Festival održat će se 21. i 22. svibnja na Zagrebačkom velesajmu, u vanjskom prostoru Paviljona 13. u sklopu Greencajt festivala. Zahvaljujući partnerstvu s Raiffeisen Hrvatska, publiku očekuju dva dana ispunjena nagrađivanim dokumentarnim i autorskim filmovima – njih čak 80! Od očaravajućih prirodnih krajolika, drevnih plemena i njihovih kultura do priča o inovatorima koji pomiču granice – svaki film donosi novu perspektivu i nadahnuće, a ulaz je besplatan.
U srijedu je u Zagrebu otvoren prvi hrvatski Centar za zdravlje metabolizma, a tim povodom održan je i okrugli stol posvećen inzulinskoj rezistenciji - poremećaju koji pogađa gotovo 40 posto populacije te je povezan s razvojem više od 26 različitih bolesti, uključujući određene vrste karcinoma i povećan rizik od preuranjene smrti, osobito kod žena.
U bečkoj koncertnoj i kazališnoj dvorani Das MuTh, ovog je vikenda održana 21. dodjela nagrada SozialMarie. Riječ je o prestižnoj nagradi za društvene inovacije koja se svake godine dodjeljuje projektima koji se ističu svojom originalnošću i učinkovitošću. Nagrađuju se inicijative koje na inovativan i održiv način odgovaraju na suvremene društvene izazove, nudeći pritom rješenja koja su nova, rijetka i primjenjiva kao inspiracija drugima. Projekti se koji se provode u Austriji, Mađarskoj, Češkoj, Slovačkoj, Sloveniji i Hrvatskoj. Od čak 401 prijave, projekt Centra mladih Ribnjak „Alternativna nastava“ osvojio je nagradu za društveno inovativan projekt.
Rodom iz Makarske, Marko Andrijašević se nakon 15 godina provedenih u Francuskoj vratio kući i pokrenuo Marendologiju - projekt čije fotografije i snimke ljeta u Dalmaciji vraćaju nas u djetinjstvo.
Slavna glazbenica je raznježila pratitelje dirljivom objavom iz Francuske, u kojoj s dugogodišnjom prijateljicom Lelom slavi snagu istinskog prijateljstva.