Nakon rasprodanih dvorana diljem regije, ali i šire, Enis Bešlagić sa svojom prvom samostalnom autorskom predstavom ‘Da sam ja neko‘, ponovno gostuje u Istri. Riječ je o predstavi koja je postala hit-predstavom odmah nakon što je ove godine postavljena na ”daske koje život znače”, o čemu svjedoči i činjenica da ju je u pola godine pogledalo već oko 20 tisuća ljudi. U nekim gradovima, poput Sarajeva, u kratkom vremenu odigrana je čak 11 puta, u Koncertnoj dvorani Vatroslava Lisinskog u Zagrebu rasprodan je već peti termin, a red je sada ponovno došao i na istarsku publiku. Spomen dom u Pazinu 02. listopada te Centar za manifestacije i kulturu (CMIK) Cittanova u Novigradu 07. studenoga, bit će domaćini ovom kazališnom i televizijskom glumcu te prepoznatljivom regionalnom TV licu.
Enis Bešlagić godinama je gradio priču o svom životu, koju je želio pretočiti u predstavu; počevši od svog odrastanja i onoga tko je želio biti pa sve do onoga tko je i u čemu je uspio u dosadašnjem životu.
” ‘Da sam ja neko’ je samo jedan put i jedan odabir onoga što ja jesam danas. Put od djetinjstva, preko studentskih dana pa sve do osobe koja je sada prepoznatljiva na ulici. Na svoj vam način govorim ono što ne vidite iza zavjese medijske scene… Želim vam prikazati i drugu stranu medalje ovoga što ja danas jesam i toga što bih želio i ostati.” – ispričao je jednom prilikom Enis o predstavi te dodao:
”Ova predstava je jedno lijepo druženje uz mnogo raznih i iskrenih emocija, koje publika i ja osjećamo zajedno. Želim da se na predstavi publika osjeća lijepo, da ljudi dođu sa svojim najmilijima, da ostvarimo takav lijep kontakt kao da su došli kod mene doma, a ne da su došli gledati predstavu. Jer tu sam ja, koji im priča dijelove iz svog života koji su iskreni i istiniti. Nema viceva, nema glume, to sam ja, onakav kakav jesam, a najbolje da sebe prikazujem kroz događaje koje sam proživio. U tim situacijama koje ja opisujem kroz svoj život, publika pronalazi sebe, dijelimo emociju, dijelimo ljubav, dijelimo neko jedinstvo… Uvijek me obuzmu emocije i uspijem ih prenijeti na publiku, a što je najvažnije – izazovem kod njih i lijepe emocije i mnogo smijeha.”
Ulaznice za ovu dvosatnu predstavu o kojoj je puno toga već napisano, ali tijekom koje Bešlagić svaki put ima puno toga još za ispričati, dostupne su putem sustava Eventim.
Na ovogodišnjem Greencajt festivalu, jedan od najzvučnijih gostiju dolazi iz srca Kopenhagena – Nick Curtin, chef i suvlasnik restorana Alouette, nositelja Michelinove zvjezdice i prestižne Michelinove zelene zvjezdice za održivost. Curtin je ime koje se sve češće spominje kada se govori o budućnosti fine dininga – onoj koja ne odustaje od vrhunske gastronomije, ali je duboko ukorijenjena u etici, transparentnosti i poštovanju prema prirodi.
Razgovor o životu, glazbi i riječima koje ostavljaju trag više nije rezerviran samo za kulturne priloge. U najnovijoj epizodi Špice s Macanom, kantautor Zlatan Stipišić Gibonni i novinar Ivo Šćepanović pričali su o tome kako pjesma može nadahnuti zbirku priča, pokrenuti razmišljanja i otvoriti pitanja identiteta i autentičnosti. Naizgled jednostavna tema, pretvara se u iskrenu, duboku i duhovitu priču o tome što nam je u životu važno, koliko slušamo jedni druge i što znači ostati vjeran sebi u svijetu prepunom buke.
Greencajt Film Festival održat će se 21. i 22. svibnja na Zagrebačkom velesajmu, u vanjskom prostoru Paviljona 13. u sklopu Greencajt festivala. Zahvaljujući partnerstvu s Raiffeisen Hrvatska, publiku očekuju dva dana ispunjena nagrađivanim dokumentarnim i autorskim filmovima – njih čak 80! Od očaravajućih prirodnih krajolika, drevnih plemena i njihovih kultura do priča o inovatorima koji pomiču granice – svaki film donosi novu perspektivu i nadahnuće, a ulaz je besplatan.
U srijedu je u Zagrebu otvoren prvi hrvatski Centar za zdravlje metabolizma, a tim povodom održan je i okrugli stol posvećen inzulinskoj rezistenciji - poremećaju koji pogađa gotovo 40 posto populacije te je povezan s razvojem više od 26 različitih bolesti, uključujući određene vrste karcinoma i povećan rizik od preuranjene smrti, osobito kod žena.
U bečkoj koncertnoj i kazališnoj dvorani Das MuTh, ovog je vikenda održana 21. dodjela nagrada SozialMarie. Riječ je o prestižnoj nagradi za društvene inovacije koja se svake godine dodjeljuje projektima koji se ističu svojom originalnošću i učinkovitošću. Nagrađuju se inicijative koje na inovativan i održiv način odgovaraju na suvremene društvene izazove, nudeći pritom rješenja koja su nova, rijetka i primjenjiva kao inspiracija drugima. Projekti se koji se provode u Austriji, Mađarskoj, Češkoj, Slovačkoj, Sloveniji i Hrvatskoj. Od čak 401 prijave, projekt Centra mladih Ribnjak „Alternativna nastava“ osvojio je nagradu za društveno inovativan projekt.