Curaprox predstavlja inovativni putni set bez kojeg turist ne kreće na putovanje!
Znate li da se svake sekunde u našoj usnoj šupljini razvijaju milijuni bakterija koje, ukoliko ih ne uklonimo na vrijeme, formiraju nakupine zubnog plaka - glavnog uzročnika karijesa i upale desni.
Kako nam je stigao i službeni početak ljeta, a time i sezone putovanja, za blistav osmijeh u svoju prtljagu ubacite i Curaprox putni set, praktičan etui uz kojeg ćete moći voditi računa o svojoj oralnoj higijeni u svakom trenutku.
“Naš inovativan Curaprox putni se dolazi u posebno dizajniranoj kutijici atraktivnih boja koja sadrži sve što vam je potrebno za potpunu oralnu higijenu u bilo kojoj prilici – kod kuće, u uredu ili na putovanju” – rekla je Tijana Šafar iz tvrtke Albidus, generalnog zastupnika Brenda Curaprox u Hrvatskoj, dodajući kako je ovaj set dizajniran tako da stane u svaku torbu te se može koristiti više puta. Unutar Curaprox putnog seta nalazi se sklopiva, kultna Curaprox CS 5460 ultra soft četkica za zube, dvije veličine Curaprox CPS prime međuzubnih četkica s držačem te nježnu Be you pastu za prirodno izbjeljivanje zuba. Kad se potroše, svi proizvoda iz putnog seta mogu se nadopuniti novima, pojasnila je Tijana kroz kratko predstavljanje Curaprox inovacije.
Curaprox
Na eventu, koji je bio organiziran u jednoj od najpopularnijih turističkih zagrebačkih adresa (a koju dobro znaju svi oni koji vole pojesti ukusne štrukle u centru grada) – restoranu La Štruk u Skalinskoj, uz prefine slane i slatke štrukle okupili su se i brojni zaljubljenici u putovanja – novinari, influencerice Ana Ivančić Šola (@my-off_days) i Martina Ivanko Filipović (@tinastyle.hr) , ali i poznate osobe poput glumice Mirne Medaković, tv lica Edite Misirić koje nisu krile oduševljenje Curaprox putnim setom. Na ovom su se eventu okupilo mahom Zagrepčani koji su na jedan dan postali Curaprox turisti kojima je vodička Josipa Šiklić poznata kao Purgerica pokazala Zagreb. I to na malo drugačiji način. U svojoj inovativnoj turi povela je prisutne u zagrebački đir i otkrila brojne tajne razvoja stomatologije u metropoli. U mnoštvu onoga što su Curaprox turisti mogli doživjeti tijekom obilaska izdvojili smo par zanimljivosti!
Curaprox
Zubi su i u Zagrebu bili statusni i staleški simbol. Bili su i u funkciji mode. Oni su slali su različite poruke, a gubitak zubi je često značio gubitak moći, snage i starenje pa je samim time oralna higijena bila važan dio naše prošlosti.
Prvi ‘zubari’ u Zagrebu bili su obrtnici – najčešće brijači koji su po potrebni izvadili i pokoji zub. Službeno, u Zagrebu je svijest o oralnoj higijeni porasla u 19. stoljeću kad se i prvi put spominju gradski zubari. Školovani stomatolozi, u to doba pretežno stranci, djelovali su pojedinačno i samostalno, a njihov rad temeljio se isključivo na zaradi. Javna stomatološka služba počela se brže razvijati dvadesetih godina prošloga stoljeća (školske, gradske, državne poliklinike), a Zagreb dobiva prvu Stomatološku kliniku davne 1931.
Penkala, koji je živio u Zagrebu, izmislio je prvu rotirajuću četkicu (preteču današnje sonične četkice) i to kako bi udovoljio svojoj kćeri Thei. Kako je rekla Purgerica, Penkalina kćer, Thea, ”bežala” bi i plakala na sami spomen pranja zubiju, jer su joj tadašnje četkice bile pregrube za desni. Njegov izum, četkica s dvije simetrične poluge, kaj su ”zgledale” k’o kliješta za drobiti ”orehe i lešnjake”, nije trljala zube, neg’ je, okrećući se oko svoje osi, sama prala zube.
Prve paste za zube bile su u obliku praška, a radile su se od mješavine pepela volovskih kopita, mirte i spaljenih ljuski jaja. Prvi su ga, prije oko 4000 godina, koristili stari Egipćani, a u Zagrebu su postojale brojne različite inačice. Isprava su se koristile bez četkice, a napravljena pasta bi se prstom trljala po zubima. Tek 1892. godine osmišljena je zubna pasta najsličnija današnjoj tako da ne moramo u lov da bi oprali zube već možemo uživati u bezbroj okusa koji osvježavaju, čuvaju zube i desni te čine naš osmijeh blistavim.
Što se sve koristilo za očuvanje zdravlja u prošlosti može se vidjeti u skrivenom laboratoriju najstarije zagrebačke ljekarne koja se nalazi na gornjem gradu, u blizini Kamenitih vrata.
Dok se Sarajevo ponovno pretvara u epicentar sedme umjetnosti, crveni tepih ne nosi samo glamur već i težinu odluka koje oblikuju povijest regionalne i europske kinematografije. Ovogodišnji žiri Natjecateljskog programa – igrani film 31. Sarajevo Film Festivala okuplja pet izuzetnih osobnosti koje spajaju kontinente, generacije i vizije, donoseći u srce Balkana moćne priče, osebujne estetike i ljubav prema filmu koja nadilazi granice.
U Puli se dogodila čarolija – i to ne ona koju nose blještavi reflektori i crveni tepih, već ona koja se dogodi kad film pogodi ravno u srce. Na 72. Pula Film Festivalu, publika je odlučila: „Bumbarovo ljeto“ Daniela Kušana najbolji je film festivala – i to ne prema ocjeni žirija, već one najvažnije – gledateljske. Zlatna vrata Pule otišla su u ruke filma koji spaja ljeto, djetinjstvo, humor, otok i ono što nas sve podsjeća kako izgleda pravo prijateljstvo.
Dok se svjetla Arene gase i posljednje festivalske projekcije zatvaraju poglavlje još jedne Pulske filmske priče, jedno je sigurno – ovogodišnje izdanje festivala ostat će upamćeno ne samo po snažnim filmskim naslovima, već i po crvenom tepihu koji je, više nego ikada, postao arena osobnog stila, hrabrih modnih odluka i besprijekorne elegancije.
Na mjestu gdje se kamen stoljećima opirao vremenu i gdje tišina tvrđave Bokar čuva šapat prošlosti, ponovno se može razgledati izložba jedne od najautentičnijih hrvatskih umjetnica – Dubravke Lošić. Nakon nekoliko dana privremene stanke, izložba Libertas Bells vraća se u prostor koji joj i doslovno i metaforički savršeno pristaje – staru dubrovačku tvrđavu koja nikada nije dočekala bitku, ali sada otvara vrata jednom posve drugačijem nadmetanju: onom između slobode i zaborava, između krhkosti i postojanosti, između zvona i tišine.
Ako postoji jedno mjesto na Jadranu koje nikada ne razočara, koje pulsira emocijama, ritmom i ljetnom euforijom – onda je to Hacienda Vodice. S prvim pravim vrućinama i mirisom mora u zraku, vraća se i ona posebna energija zbog koje tisuće mladih (i onih koji se tako osjećaju) svake godine hodočaste prema Dalmaciji – u potragu za glazbom, plesom i nezaboravnim trenucima.
U srcu Zagreba, pod svodovima povijesnog Oktogona, 20. svibnja dogodio se susret umjetnosti, misli i vizije – predstavljena je monografija “Od koncepta do slike” akademske slikarice Jadranke Fatur. U ozračju koje savršeno spaja eleganciju arhitekture i tišinu suvremene refleksije, ova knjiga nije samo hommage opusu jedne od najvažnijih predstavnica hiperrealizma u Hrvatskoj – ona je i ogledalo jedne duge, autentične i neumorno znatiželjne umjetničke karijere.
Pula ljeti uvijek nosi onu prepoznatljivu vibraciju – kamen, sunce, more i film. Ali ove godine, 72. Pulski filmski festival nadmašio je vlastitu reputaciju glamurozne pozornice i postao pozornica za nešto daleko dublje – za poruku koju su prepoznale i žene iz Hollywooda i žene iz naše svakodnevice. Poruka je jednostavna, ali snažna: WE'RE WORTH IT.
Kada se spoj istarskog šarma, futurističke tehnologije i kreativne energije najinspirativnijih regionalnih imena dogodi na jednom mjestu – ne nastaje tek još jedan ljetni event, već iskustvo koje se pamti duže od ljeta. Upravo tako izgledala su tri dana čiste lakoće postojanja na Galaxy Unpacked getawayju u San Canzian Village & Hotelu, gdje se luksuz i inovacije susreću s elegancijom prirode – i gdje su svi željeli ostati barem još jedan dan.
Postoje mjesta na kojima film nije samo projekcija na platnu, već gotovo mitsko iskustvo koje se urezuje u pamćenje svim osjetilima. Motovun je jedno od takvih mjesta. Kad padne noć, a zidine tog istarskog gradića utihnu pod ljetnim nebom, započne čarolija — filmska, emotivna, gotovo svemirska. Ljetno kino u Motovunu, koje se ovog srpnja vraća nakon prošlogodišnje premijere, više je od običnog kulturnog događaja. To je hommage vremenu, prostoru i svima nama koji u kinu ne tražimo samo priču, nego i mjesto pripadanja.
Ako ste ovog ljeta tražili savršen bijeg – onaj koji uključuje more, glazbu, umjetnost i ekipu koju nećete zaboraviti – imamo savršen prijedlog. Festival Graffiti na Gradele vraća se u Bol na Braču od 23. do 27. srpnja, i to u svom četrnaestom, dosad najjačem izdanju. Pet dana ispunjenih bojama, beatovima i beskonačnim vibrama pod bolskim suncem – ovo nije običan festival, ovo je zajednica. Pokret. Doživljaj.