Biljana Manćić, bivša Miss Universe Hrvatske, danas je uspješna poduzetnica i istaknuta zagovornica pravilne njege kože kod mladih. Ova atraktivna Splićanka, koja je i sama majka tinejdžerice, već godinama upozorava na štetne posljedice nepravilne njege i preranog eksperimentiranja s raznim metodama održavanja ljepote u mladoj dobi.
Posebnu pažnju posvećuje edukaciji mladih i njihovih roditelja, ističući koliko je važno održavati prirodnu ravnotežu kože. Smatra da je pravilan pristup njezi ključan za dugoročno zdravlje i ljepotu, a pogrešni postupci mogu imati dugoročne negativne posljedice. „Koža je naš najveći organ i ključno je održavati njezinu pH vrijednost u balansu. Kada se ta ravnoteža naruši u mladoj dobi, posljedice mogu biti velike“, naglašava Biljana.
Bivša Miss Universe je istaknuta zagovornica pravilne njege kože
Jedan od glavnih faktora koji pridonosi nerealnim očekivanjima mladih su društvene mreže i idealizirane slike ljepote. „Djeca i mladi danas informacije traže na internetu i društvenim mrežama, nerijetko se vodeći onime što vide, a ne onime što je doista primjereno njihovoj dobi. Sve više mladih želi pratiti trendove bez razumijevanja što je uistinu potrebno njihovoj koži. Kao majka tinejdžerice, svjesna sam koliko djevojčice već u ranoj dobi zanima njega. Zato ih treba od malih nogu učiti važnosti pravilnog pristupa njezi i konzultacija sa stručnjacima“, objašnjava Biljana.
Ona naglašava kako se problem ne odnosi samo na djevojčice, već da i dječaci postaju sve svjesniji izgleda i podložni trendovima. Ipak, kada je riječ o njezi, mlade djevojke uvelike prednjače. Biljana smatra da je najbolji način borbe protiv štetnih trendova edukacija te podizanje svijesti o važnosti individualnog pristupa.
„Svi smo mi individue, a ono što odgovara jednoj osobi ne znači da će odgovarati i drugoj. Pravilna rutina njege u mladoj dobi temelj je zdrave i lijepe kože kasnije u životu. Ne postoji strogo određena dob za prvi stručni pregled, no općenito smatram da djeca bez kožne problematike ne bi trebala raditi nikakve promjene prije 12. godine“, kaže Biljana.
Mladima savjetuje osnovnu njegu – redovito čišćenje blagim preparatima primjerenima njihovoj dobi, hidrataciju i obavezno korištenje zaštitnog faktora tijekom ljetnih mjeseci. Naglašava kako je kod problema poput akni ključno konzultirati stručnjake te ne posezati za agresivnim rješenjima koja mogu pogoršati stanje.
Biljana se kontinuirano educira i prati svjetske trendove kako bi stekla što šire razumijevanje problema s kojima se mladi suočavaju. „Putujem, sudjelujem na kongresima i seminarima koji se bave zdravljem i ljepotom te uviđam kako ovaj problem nije specifičan samo za naše područje. Svi se suočavamo s istim izazovima i ključno je zajedničkim snagama raditi na boljoj edukaciji mladih i njihovih roditelja. Jedini ispravan pristup njezi kože je onaj koji je prilagođen individualnim potrebama i koji dolazi uz stručni nadzor“, zaključuje Biljana Mančić.
Na ovogodišnjem Greencajt festivalu, jedan od najzvučnijih gostiju dolazi iz srca Kopenhagena – Nick Curtin, chef i suvlasnik restorana Alouette, nositelja Michelinove zvjezdice i prestižne Michelinove zelene zvjezdice za održivost. Curtin je ime koje se sve češće spominje kada se govori o budućnosti fine dininga – onoj koja ne odustaje od vrhunske gastronomije, ali je duboko ukorijenjena u etici, transparentnosti i poštovanju prema prirodi.
Razgovor o životu, glazbi i riječima koje ostavljaju trag više nije rezerviran samo za kulturne priloge. U najnovijoj epizodi Špice s Macanom, kantautor Zlatan Stipišić Gibonni i novinar Ivo Šćepanović pričali su o tome kako pjesma može nadahnuti zbirku priča, pokrenuti razmišljanja i otvoriti pitanja identiteta i autentičnosti. Naizgled jednostavna tema, pretvara se u iskrenu, duboku i duhovitu priču o tome što nam je u životu važno, koliko slušamo jedni druge i što znači ostati vjeran sebi u svijetu prepunom buke.
Greencajt Film Festival održat će se 21. i 22. svibnja na Zagrebačkom velesajmu, u vanjskom prostoru Paviljona 13. u sklopu Greencajt festivala. Zahvaljujući partnerstvu s Raiffeisen Hrvatska, publiku očekuju dva dana ispunjena nagrađivanim dokumentarnim i autorskim filmovima – njih čak 80! Od očaravajućih prirodnih krajolika, drevnih plemena i njihovih kultura do priča o inovatorima koji pomiču granice – svaki film donosi novu perspektivu i nadahnuće, a ulaz je besplatan.
U srijedu je u Zagrebu otvoren prvi hrvatski Centar za zdravlje metabolizma, a tim povodom održan je i okrugli stol posvećen inzulinskoj rezistenciji - poremećaju koji pogađa gotovo 40 posto populacije te je povezan s razvojem više od 26 različitih bolesti, uključujući određene vrste karcinoma i povećan rizik od preuranjene smrti, osobito kod žena.
U bečkoj koncertnoj i kazališnoj dvorani Das MuTh, ovog je vikenda održana 21. dodjela nagrada SozialMarie. Riječ je o prestižnoj nagradi za društvene inovacije koja se svake godine dodjeljuje projektima koji se ističu svojom originalnošću i učinkovitošću. Nagrađuju se inicijative koje na inovativan i održiv način odgovaraju na suvremene društvene izazove, nudeći pritom rješenja koja su nova, rijetka i primjenjiva kao inspiracija drugima. Projekti se koji se provode u Austriji, Mađarskoj, Češkoj, Slovačkoj, Sloveniji i Hrvatskoj. Od čak 401 prijave, projekt Centra mladih Ribnjak „Alternativna nastava“ osvojio je nagradu za društveno inovativan projekt.