HELLO
HELLO! #HelloItsMe

Nema sumnje da je Kleopatra najslavnija egipatska kraljica, no nije i jedina. Kraljice starog Egipta, nova trodijelna dokumentarna serija koju od 2. lipnja prikazuje Viasat History, istražuje živote tri očaravajuće i karizmatične egipatske kraljice – kraljice Tije koja je postala živuća božica, Kleopatre II. kojoj je njezin brat-suprug prijetio ubojstvom i nesrećom, te kćeri „prave“ Kleopatre koja je postala samostalna vladarica poslije tragične smrti svojih roditelja. U ovom članku donosimo zanimljive činjenice upravo o njoj: Kleopatri Seleni.

1. Selena, kći Kleopatre i Marka Antonija, naslijedila je tragičnu prošlost. Imala je samo deset godina kad su njezini roditelji izvršili samoubojstvo. Postala je kraljica Egipta, ali je zemljom vladala samo dva tjedna prije nego što je zajedno s dvojicom braće uhvaćena i poslana u Rim kako bi je odgajao Oktavijan, bivši rimski suparnik njezina oca.

2. Imala je mirno djetinjstvo. Njezin poočim i budući car Oktavijan bio je iznenađujuće dobar
zamjenski otac te se za nju i njezinu braću brinuo kao da su njegova djeca. Naravno, cijela je priča imala i svoj politički aspekt: onaj tko je imao djecu imao je i Egipat.

3. Sa samo 15 godina udala se za afričkog princa Gaja Julija Jubu. Bio je to dogovoren brak. Kao i Selena, i mladi je Juba bio potomak svrgnute vladarske obitelji u progonstvu i Oktavijanov pranećak. Njih su dvoje zatim poslani da vladaju tek osnovanim vazalnim kraljevstvom Mauretanijom (na području današnjeg Maroka i Alžira).

4. Imali su dvoje djece: dječaka Ptolomeja Mauritanijskog – nazvanog po majčinoj dinastiji – i
djevojčicu čije je ime nepoznato.

5. Selena je bila sveprisutna kraljica. Sudjelovala je u praktičnom upravljanju kraljevstvom; od svoje je majke dobro naučila kako se upravlja državom. Nije iznenađujuće da nije bila spremna skloniti se ustranu i pustiti Jubi da vodi glavnu riječ, pa su Mauretanijom vladali zajedno. Pod Seleninim i Jubinim vodstvom kraljevstvo Mauretanije znatno je povećalo svoj izvoz u zemlje Sredozemlja, uglavnom Španjolsku i Italiju: proizvodili su, između ostalog, ribu, grožđe, bisere i drveni namještaj. Mauritanijske kovanice postale su poznate i prihvaćene diljem Rimskog Carstva.

6. Kleopatra Selena ponosila se svojom majkom: čak je izdala i novčić s njezinim likom, a sebe je zvala „kraljica Kleopatra, kći kraljice Kleopatre“. Pokrenula je i graditeljski projekt  nadahnut njezinim bivšim gradom Aleksandrijom i tamošnjim majčinim graditeljskim projektima. Među građevinama je bio i svjetionik koji je stilom podsjećao na Aleksandrijski svjetionik. Selena i Juba obnovili su stare gradske hramove i započeli s izgradnjom novih. Egipatska umjetnička djela dopremljena su iz Selenina bivšeg kraljevstva. Bilo je jasno da žele prizvati ozračje Aleksandrije i Kleopatrina nasljeđa.

7. Preminula je rano i iznenada. Ne znamo točan uzrok ni datum, no jedna onovremena pjesma sugerira da je umrla sa samo 35 godina, negdje oko 5. g. pr. Kr. Kraljičino tijelo položeno je u Kraljevski mauritanijski mauzolej koji još uvijek postoji u današnjem Alžiru. Kralj Juba nastavio je vladati kraljevstvom još dva desetljeća nakon Selenine smrti, zajedno s njihovim sinom Ptolomejom.

8. Kleopatra Selena je i nakon smrti imala važnu ulogu u Mauretaniji. Njezini su se novčići nastavili koristiti još desetljećima – zbog povjerenja i poštovanja. Zajednička vladavina Jube i Ptolomeja puno je toga dugovala Seleninu ugledu.

9. Imala je velik utjecaj na svoje kraljevstvo i rimski svijet, no za razliku od svoje majke uspjela je u tišini. Povjesničari su je rijetko spominjali, što sugerira da je pod njezinom i Jubinom vlašću u Mauritaniji sve išlo kako treba: nije bilo problema o kojima bi se pisalo.

10. Juba je preminuo 28 godina poslije, a njihov je sin Ptolemej vladao do 40. godine, kad ga je smaknuo zloglasni Kaligula – car je vjerojatno bio ljubomoran na bogatstvo Mauretanije, no to je već druga priča. Kleopatra Selena i njezina obitelj možda su uvelike zaboravljeni, no  mauzolej u Alžiru trajna je uspomena na kraljicu koja je bez sukoba živjela u sjeni velikog i opasnog carstva. Serija Kraljice starog Egipta donosi nam njezinu priču, kao i priče dviju drugih vladarica – samo na programu Viasat History.

druge vijesti