Hrvatska samostalno sudjeluje na Eurosongu od 1993. godine. Kroz godine smo svjedočili različitim uspjesima naših predstavnika – od nezapaženih nastupa do onih koji su ušli u eurovizijsku povijest. Iako još nismo ostvarili pobjedu, najveći uspjeh do sada donio je Baby Lasagna, koji je 2024. godine s pjesmom Rim Tim Tagi Dim osvojio drugo mjesto, što je najbolji rezultat Hrvatske na ovom prestižnom natjecanju. Prisjetimo se tko je sve kroz godine predstavljao Hrvatsku na Eurosongu.
Grupa Put – Don’t Ever Cry, 1993. godina
Taj je singl prethodno pobijedio na Dori, odnosno Croviziji, kako se natjecanje tada zvalo. Naziv Dora se počeo koristiti 1995. godine, a natjecanje je dobilo ime po hrvatskoj skladateljici Dori Pejačević. Pobjednici natjecanja dobivaju i statuu Dore.
Nakon pobjede na Croviziji, grupa Put morala je proći prednatjecanje kako bi nastupila na Eurosongu, što joj je i uspjelo. Natjecanje se te godine održalo u Irskoj. Pjesma Don’t Ever Cry zauzela je 15. mjesto s 31 bodom, što je omogućilo izravan plasman sljedećem hrvatskom predstavniku.
Tony Cetinski – Nek’ ti bude ljubav sva, 1994. godina
Osvojio je 16. mjesto, a pjesma je upamćena po tome što je dobila prvu dvanaesticu u povijesti našeg sudjelovanja, i to od Slovačke. Tony je tri puta nastupao na Dori: 1994. kada je pobijedio, 1993. s pjesmom Nek te zagrli netko sretniji, te 2021. godine u duetu s Kikijem Rahimovskim i pjesmom Zapjevaj, sloboda je.
Magazin i Lidija Horvat Dunjko – Nostalgija, 1995. godina
Grupa Magazin s Danijelom Martinović i Lidijom Horvat Dunjko osvojila je šesto mjesto s pjesmom Nostalgija, a to je bio prvi ulazak Hrvatske u top 10 na Eurosongu.
Maja Blagdan – Sveta ljubav, 1996. godina
Maja Blagdan s pjesmom Sveta ljubav osvojila je četvrto mjesto. Njezin nastup ostao je zapamćen jer je otpjevala najviši ton u povijesti Eurosonga.
E.N.I. – Probudi me, 1997. godina
Predstavljale su nas s pjesmom Probudi me i zauzele 17. mjesto, uz osvojena 24 boda – najmanje do tada za Hrvatsku.
Danijela Martinović – Neka mi ne svane, 1998. godina
Pjesma je osvojila 131 bod i donijela Hrvatskoj peto mjesto, ujedno i najveći broj bodova za našu zemlju do tada.
Doris Dragović – Marija Magdalena, 1999. godina
S pjesmom Tončija i Vjekoslave Huljić, Doris je osvojila visoko četvrto mjesto sa 118 bodova. Iako su Španjolci i Slovenci dali dvanaestice, Hrvatskoj su naknadno oduzeli 33 % bodova jer je matrica sadržavala snimljen zbor, što je protivno pravilima EBU-a.
Goran Karan – Kad zaspu anđeli, 2000. godina
Zauzeo je deveto mjesto, a voditeljica hrvatske delegacije tada je bila “mama Dore” – Ksenija Urličić.
Vanna – Strings of My Heart, 2001. godina
Prva pjesma koja je Hrvatsku predstavljala isključivo na engleskom jeziku. Osvojila je deseto mjesto.
Vesna Pisarović – Everything I Want, 2002. godina
Također je pjevala na engleskom jeziku i završila na 11. mjestu s 44 boda.
Pjevala je na hrvatskom jeziku i osvojila 15. mjesto.
Ivan Mikulić – You Are The Only One, 2004. godina
Nastupio je na engleskom jeziku, a s Maltom je podijelio 12. mjesto u finalu.
Boris Novković ft. Lado – Vukovi umiru sami, 2005. godina
Osvojio je četvrto mjesto u polufinalu i jedanaesto u finalu s ukupno 115 bodova.
Severina– Moja štikla, 2006. godina
Kontroverzni tekst pjesme izazvao je podijeljene reakcije. Završila je na desetom mjestu.
Dragonfly ft. Dado Topić – Vjerujem u ljubav, 2007. godina
Nisu uspjeli proći u finale, što je bio prvi takav slučaj za Hrvatsku od osamostaljenja.
Kraljevi ulice i 75 Cents – Romanca, 2008. godina
U polufinalu su osvojili 112 bodova i ušli u finale, gdje su završili na 21. mjestu.
Igor Cukrov i Andrea Šušnjara – Lijepa Tena, 2009. godina
U polufinalu su osvojili 13., a u finalu 18. mjesto.
Feminnem – Lako je sve, 2010. godina
U finalu su osvojile 13. mjesto, iako su na kladionicama bile šeste.
Daria Kinzer – Celebrate, 2011. godina
Nastupila je u polufinalu, ali nije prošla dalje. Osvojila je 15. mjesto.
Nina Badrić – Nebo, 2012. godina
Osvojila je 12. mjesto u polufinalu. Iako je operirala glasnice dva mjeseca prije nastupa, bila je jedan od jačih vokala te godine.
Klapa s Mora – Mižerja, 2013. godina
Cilj je bio predstaviti UNESCO-om zaštićeno klapsko pjevanje. U polufinalu su bili 13., bez plasmana u finale.
2014. i 2015. godina
Hrvatska nije sudjelovala zbog financijskih poteškoća i slabih rezultata prethodnih godina.
Nina Kraljić – Lighthouse, 2016. godina
Hrvatska se vratila u finale nakon sedam godina. Završila je na 23. mjestu sa 73 boda.
S pjesmom Rim Tim Tagi Dim, Baby Lasagna ostvario je povijesni rezultat za Hrvatsku osvojivši drugo mjesto na Eurosongu održanom u Malmöu. Njegov eksplozivni nastup, moćna energija i originalna estetika oduševili su publiku diljem Europe, koja mu je dodijelila ogroman broj bodova. Kritičari i fanovi jednoglasno su ga proglasili zvijezdom večeri, a Hrvatska je prvi put ozbiljno zaprijetila pobjedom.
Ako ljeto ima svoj soundtrack, Maja Šuput upravo ga je napisala. U svom prepoznatljivom stilu koji spaja dozu drskosti, ženstvenosti i čiste zabave, nova pjesma Nisam ja za male stvari ušla je na scenu na velika vrata — s prvom pozicijom u trendingu i gotovo 200.000 pregleda u samo tri dana. Maja još jednom pokazuje zašto je kraljica ljetnih partyja i neprikosnovena diva domaće pop scene.
Kad prvi taktovi prođu kroz zrak iznad Dunava, a sunce zalazi iza impozantnih bedema Petrovaradinske tvrđave, znaš da si na mjestu gdje prestaje svakodnevica, a počinje nešto više – doživljaj. Exit 2025 nije bio samo još jedan festival – bio je trenutak koji te uhvati, preplavi i ostane s tobom.
Split nije spavao. Tri dana, tisuće ritmova, deseci tisuća duša – sve je kulminiralo u jednom trenutku: završnoj večeri ULTRA Europe 2025, kad su Afrojack, Martin Garrix i Hardwell tresli Park Mladeži kao da se Zemlja okreće oko njihove glazbe. I možda se i okreće – barem za sve one koji znaju da ULTRA nije samo glazba, već životni stil.
Drugi dan ULTRA Europe festivala 2025. bio je sve što smo sanjali – i više od toga. Split je ponovno pulsirao kao jedno od najvažnijih mjesta elektroničke glazbene karte, a Park Mladeži pretvoren je u vibrantnu oazu neonskog sjaja, zvuka koji vibrira pod kožom i emocije koju može probuditi samo glazba. Glazba koju ne slušaš – već osjećaš.
Ljeto u Opatiji ima svoj zvuk – i sinoć je zvučalo kao "Sofia". Na velikoj sceni Ljetne pozornice, okupanoj mjesečinom i morskim povjetarcem, nastupio je karizmatični Alvaro Soler i oduševio publiku svojim prvim koncertom u Hrvatskoj. Bio je to trenutak koji se dugo čekao, a kad se napokon dogodio – nadmašio je očekivanja.
U ljetu koje traži zvuk slobode, zaljubljenosti i neplaniranih puteva, pojavio se savršen soundtrack za sve naše spontane vožnje, zalaske sunca i noći pod zvijezdama. Glazbeni duo Cura i Dečko, odnosno Vanesa Petrac i Ivan Marojević, vraćaju se na scenu – i to kako! Njihov novi singl “Crvena Buba” u izdanju Classic Recordsa nije samo pjesma; to je putovanje, osjećaj, razigrani ples kroz sve ono što volimo u ljetu.
Kad ljeto dostigne svoj zenit, a sunce poljubi vinograde zlatnim sjajem, pojavljuju se trenuci koji izgledaju kao da su izvađeni iz editorijala – a upravo takav trenutak nedavno je stvorila Nika Turković. Na vinskoj terasi okruženoj netaknutom prirodom, s pogledom na savršeno poredane redove vinove loze i moćni obris planine u pozadini, mlada glazbenica zasjala je u modnom izdanju koje se ne zaboravlja.
Iako je ljeto mnogima sinonim za lanene košulje, espadrile i široke kratke hlače, ponekad protokol jednostavno ne poznaje prognozu. Svečane prigode, luksuzne večere i gala događanja ne čekaju jesen, a za muškarce koji drže do stila – odijelo nije opcija, već obaveza. No, tko kaže da sofisticiranost i elegancija moraju trpjeti zbog vrućina?
Ljubitelji magije, pozor! HBO je upravo najavio početak produkcije nove Harry Potter serije, i to ni manje ni više nego u čuvenim Warner Bros. Studios Leavesden, mjestu gdje je originalna čarolija i započela. Premijera se očekuje 2027., ali već sada možemo osjetiti uzbuđenje koje se širi brže od patronusa.