Hrvati na Oscarima: Ovim nagradama do sada se možemo pohvaliti
Oscar je jedna od najvažnijih i najprestižnijih nagrada u filmskoj industriji. Do sada su dva Hrvata osvajala ovu nagradu. Hoće li im se Nebojša Slijepčević pridružiti?
Iako su Hrvati u svijetu poznatiji po sportskim uspjesima, i hrvatska filmska industrija isto je tako kroz povijest bila područje velikih talenata i vizionara, a nekoliko njih ostvarilo je uspjeh i na najvećoj pozornici na svijetu. Na dodjeli Oscara sljedeći mjesec imat ćemo svoga “konja za utrku” u vidu kratkog filma Nebojše Slijepčevića Čovjek koji nije mogao šutjeti, a tim povodom prisjećamo se drugih.
Dušan Vukotić bio je prvi stranac osvajač nagrade za animirani film
Prvi Oscar povezan s Hrvatskom, ali i Crnom Gorom, dodijeljen je 1962. godine Dušanu Vukotiću za najbolji animirani kratki film, Surogat. Ova nagrada bila je važan trenutak u povijesti Oscara, ali i animacije općenito, jer je Vukotić postao prvi autor izvan SAD-a koji je osvojio Oscara u ovoj kategoriji.
Njegov rad u sklopu Zagrebačke škole crtanog filma postavio je budućnost i temelje za hrvatske animacije na međunarodnoj sceni. Kipić koji je te godine dobio Vukotić sada se može pogledati u zagrebačkom Muzeju suvremene umjetnosti, a film Surogat dostupan je na YouTubeu.
Branko Lustig osvajao je nagradu za najbolji film kao producent dva megahita
Još jedno značajno ime u našoj filmskoj industriji je Branko Lustig, hrvatski producent i menadžer produkcije koji je osvojio dva Oscara, oba u glavnoj kategoriji, onoj najboljeg filma.
Prvi Oscar dodijeljen mu je 1994. godine za jedan od najvažnijih filmova napravljen na temu Drugog svjetskog rata, Schindlerova lista Stevena Spielberga, dok je drugi osvojio 2001. godine za kultni povijesni epski film Ridleyja Scotta Gladijator. Branko Lustig oba je puta bio jedan od trojice producenata nagrađenih za rad na projektima te su upravo njegovi govori bili posljednji govori večeri. Žrtva Holokausta, nakon osvajanja nagrade za Schindlerovu listu održao je posebno emotivan govor kojeg su se mnogi prisjećali nakon njegove smrti 2019.
Lustig je svojim radom davao krucijalne doprinose velikim međunarodnim filmskim projektima, te je s time postao jedan od najpoznatijih hrvatskih filmskih profesionalaca u svijetu.
Osim ovih nagrađenih autora, mnogi su hrvatski umjetnici sudjelovali u brojnim međunarodnim produkcijama. Hrvatska je također postala popularna lokacija za snimanje stranih filmova i serija (Star Wars VII, Igra prijestolja…) što dodatno povećava vidljivost naših umjetnika u globalnoj filmskoj industriji.
Iako Hrvatska nikada nije osvajala nagradu za Najbolji strani film, valja spomenuti da su u bosanskome filmu Ničija zemlja redatelja Danisa Tanovića, koji je pobijedio također 2001., glavne uloge uz “domaćeg” Branka Đurića igrala dva hrvatska glumca, Rene Bitorajac i Filip Šovagović.
Zbog zahtjeva gledatelja, Netflix je "preskočio" priču o Benedictu kako bi što prije prikazao razvoj romanse Penelope i Lukea, a sad na red napokon stiže i drugi brat iz obitelji Bridgerton.
Marko Tolja, istaknuti hrvatski glazbenik, nakon šesnaest godina vraća se na Doru s pjesmom "Through the Dark", koja nosi snažnu poruku o mentalnom zdravlju. Iako osobno nije iskusio ozbiljne borbe s mentalnim zdravljem, svjestan je važnosti ove teme i želi je približiti široj publici. Njegov cilj je osvijestiti zajednicu o problemima mentalnog zdravlja, koji su često tabu tema u društvu. Toljin povratak na Doru motiviran je željom da poruka njegove pjesme dopre do što većeg broja ljudi, potičući ih da prepoznaju probleme u svojoj okolini i pruže podršku onima kojima je potrebna.