Nema tko nije došao pogledati premijeru španjolskog filma ’42 sekunde’
42 sekunde, film temeljen na istinitoj priči o španjolskoj vaterpolskoj reprezentaciji koja je sudjelovala na Olimpijskim igrama u Barceloni 1992., gdje ih je svega 42 sekunde dijelilo od Olimpijskog zlata, od 11. svibnja stiže u hrvatskih kina
Pred brojnom publikom i uzvanicima sinoć je u Kaptol Boutique Cinema by Cinestar premijerno prikazan dugoočekivani sportski film ‘42 sekunde’ u kojem Tarik Filipović tumači ulogu poznatog hrvatskog trenera Dragana Matutinovića, poznatog po velikoj predanosti, ali i po svojem radikalnom pristupu.
Uz Tarika Filipovića, u vodećim su ulogama i Jaime Lorente, najpoznatiji po svojoj ulozi u popularnoj seriji „La casa de papel“ te španjolski glumac Álvaro Cervantes koji u filmu igraju vaterpoliste.
Na sinoćnjoj premijeri filma bili su prisutni brojni uzvanici iz društvenog života među kojima i Severina, Viktorija Rađa, Vanna, Lejla Filipović, Arija Rizvić i Marko Vargek, Antonia Ćosić, Anđa Marić, Joško Lokas, Hrvoje Šalković, Ornela Vištica, Larisa Lipovac Navojec, Aleksandar i Željka Stanković, Stjepan Božić, Vito Padovan, Marko Cindrić kao i brojni drugi.
Vijesti da će Barcelona biti domaćin Olimpijskih igara 1992. godine u potpunosti su iznenadile Španjolski vaterpolski savez. Nisu bili spremni.
Ubrzo momčad šokira i Dragan Matutinović, novi hrvatski trener koji odlučuje kako od tog trenutka nijedan igrač više nije nezamjenjiv. Niti jedan veteran, niti jedan kapetan, niti jedan favorit. Svatko tko želi igrati mora zaslužiti svoje mjesto.
Oduvijek su u momčadi igrali jedino katalonski igrači koji su poznati po svojoj tehnici i sofisticiranom razumijevanju vaterpola. Ali Matutinović je nepokolebljiv. Bit će po njegovom ili nikako. Namjerava dovesti veliku skupinu igrača iz Madrida koje predvodi buntovni Pedro Aguado te neće dopustiti nikome da preispituje njegovu odluku. Ti novi igrači su mladi i neiskusni, manje disciplinirani. Ali fizički su puno snažniji. Nitko tko želi osvojiti zlatnu medalju neće ih tek tako odbaciti, a da im ne pruži priliku da se dokažu.
Matutinović ima ratnički mentalni sklop i nemilosrdan je… a tek je počeo sa svojim planovima. Hrvat ih podvrgne treninzima koji graniče s vojnom obukom, koristeći psihološke trikove koji će do krajnosti ispitati njihovu psihičku izdržljivost.
Njihov ponos, stres, prijateljstva, neprijateljstva i obzirnost – sve će se razotkriti. Ako žele preživjeti i postati olimpijski prvaci, moraju naučiti kako biti snažni, ali prvenstveno ujedinjeni, kako podržavati jedan drugoga i postati pravi tim.
’42 sekunde’ u distribuciji Blitza možete pogledati u kinima od 11. svibnja, a ulaznice se mogu kupiti na blagajnama CineStara ili online na https://cinestarcinemas.hr/ odnosno u svim ostalim hrvatskim kinima.
Na ovogodišnjem Greencajt festivalu, jedan od najzvučnijih gostiju dolazi iz srca Kopenhagena – Nick Curtin, chef i suvlasnik restorana Alouette, nositelja Michelinove zvjezdice i prestižne Michelinove zelene zvjezdice za održivost. Curtin je ime koje se sve češće spominje kada se govori o budućnosti fine dininga – onoj koja ne odustaje od vrhunske gastronomije, ali je duboko ukorijenjena u etici, transparentnosti i poštovanju prema prirodi.
Razgovor o životu, glazbi i riječima koje ostavljaju trag više nije rezerviran samo za kulturne priloge. U najnovijoj epizodi Špice s Macanom, kantautor Zlatan Stipišić Gibonni i novinar Ivo Šćepanović pričali su o tome kako pjesma može nadahnuti zbirku priča, pokrenuti razmišljanja i otvoriti pitanja identiteta i autentičnosti. Naizgled jednostavna tema, pretvara se u iskrenu, duboku i duhovitu priču o tome što nam je u životu važno, koliko slušamo jedni druge i što znači ostati vjeran sebi u svijetu prepunom buke.
Greencajt Film Festival održat će se 21. i 22. svibnja na Zagrebačkom velesajmu, u vanjskom prostoru Paviljona 13. u sklopu Greencajt festivala. Zahvaljujući partnerstvu s Raiffeisen Hrvatska, publiku očekuju dva dana ispunjena nagrađivanim dokumentarnim i autorskim filmovima – njih čak 80! Od očaravajućih prirodnih krajolika, drevnih plemena i njihovih kultura do priča o inovatorima koji pomiču granice – svaki film donosi novu perspektivu i nadahnuće, a ulaz je besplatan.
U srijedu je u Zagrebu otvoren prvi hrvatski Centar za zdravlje metabolizma, a tim povodom održan je i okrugli stol posvećen inzulinskoj rezistenciji - poremećaju koji pogađa gotovo 40 posto populacije te je povezan s razvojem više od 26 različitih bolesti, uključujući određene vrste karcinoma i povećan rizik od preuranjene smrti, osobito kod žena.
U bečkoj koncertnoj i kazališnoj dvorani Das MuTh, ovog je vikenda održana 21. dodjela nagrada SozialMarie. Riječ je o prestižnoj nagradi za društvene inovacije koja se svake godine dodjeljuje projektima koji se ističu svojom originalnošću i učinkovitošću. Nagrađuju se inicijative koje na inovativan i održiv način odgovaraju na suvremene društvene izazove, nudeći pritom rješenja koja su nova, rijetka i primjenjiva kao inspiracija drugima. Projekti se koji se provode u Austriji, Mađarskoj, Češkoj, Slovačkoj, Sloveniji i Hrvatskoj. Od čak 401 prijave, projekt Centra mladih Ribnjak „Alternativna nastava“ osvojio je nagradu za društveno inovativan projekt.