Hrvatska samostalno sudjeluje na Eurosongu od 1993. godine. Kroz godine smo svjedočili različitim uspjesima naših predstavnika – od nezapaženih nastupa do onih koji su ušli u eurovizijsku povijest. Iako još nismo ostvarili pobjedu, najveći uspjeh do sada donio je Baby Lasagna, koji je 2024. godine s pjesmom Rim Tim Tagi Dim osvojio drugo mjesto, što je najbolji rezultat Hrvatske na ovom prestižnom natjecanju. Prisjetimo se tko je sve kroz godine predstavljao Hrvatsku na Eurosongu.
Grupa Put – Don’t Ever Cry, 1993. godina
Taj je singl prethodno pobijedio na Dori, odnosno Croviziji, kako se natjecanje tada zvalo. Naziv Dora se počeo koristiti 1995. godine, a natjecanje je dobilo ime po hrvatskoj skladateljici Dori Pejačević. Pobjednici natjecanja dobivaju i statuu Dore.
Nakon pobjede na Croviziji, grupa Put morala je proći prednatjecanje kako bi nastupila na Eurosongu, što joj je i uspjelo. Natjecanje se te godine održalo u Irskoj. Pjesma Don’t Ever Cry zauzela je 15. mjesto s 31 bodom, što je omogućilo izravan plasman sljedećem hrvatskom predstavniku.
Tony Cetinski – Nek’ ti bude ljubav sva, 1994. godina
Osvojio je 16. mjesto, a pjesma je upamćena po tome što je dobila prvu dvanaesticu u povijesti našeg sudjelovanja, i to od Slovačke. Tony je tri puta nastupao na Dori: 1994. kada je pobijedio, 1993. s pjesmom Nek te zagrli netko sretniji, te 2021. godine u duetu s Kikijem Rahimovskim i pjesmom Zapjevaj, sloboda je.
Magazin i Lidija Horvat Dunjko – Nostalgija, 1995. godina
Grupa Magazin s Danijelom Martinović i Lidijom Horvat Dunjko osvojila je šesto mjesto s pjesmom Nostalgija, a to je bio prvi ulazak Hrvatske u top 10 na Eurosongu.
Maja Blagdan – Sveta ljubav, 1996. godina
Maja Blagdan s pjesmom Sveta ljubav osvojila je četvrto mjesto. Njezin nastup ostao je zapamćen jer je otpjevala najviši ton u povijesti Eurosonga.
E.N.I. – Probudi me, 1997. godina
Predstavljale su nas s pjesmom Probudi me i zauzele 17. mjesto, uz osvojena 24 boda – najmanje do tada za Hrvatsku.
Danijela Martinović – Neka mi ne svane, 1998. godina
Pjesma je osvojila 131 bod i donijela Hrvatskoj peto mjesto, ujedno i najveći broj bodova za našu zemlju do tada.
Doris Dragović – Marija Magdalena, 1999. godina
S pjesmom Tončija i Vjekoslave Huljić, Doris je osvojila visoko četvrto mjesto sa 118 bodova. Iako su Španjolci i Slovenci dali dvanaestice, Hrvatskoj su naknadno oduzeli 33 % bodova jer je matrica sadržavala snimljen zbor, što je protivno pravilima EBU-a.
Goran Karan – Kad zaspu anđeli, 2000. godina
Zauzeo je deveto mjesto, a voditeljica hrvatske delegacije tada je bila “mama Dore” – Ksenija Urličić.
Vanna – Strings of My Heart, 2001. godina
Prva pjesma koja je Hrvatsku predstavljala isključivo na engleskom jeziku. Osvojila je deseto mjesto.
Vesna Pisarović – Everything I Want, 2002. godina
Također je pjevala na engleskom jeziku i završila na 11. mjestu s 44 boda.
Pjevala je na hrvatskom jeziku i osvojila 15. mjesto.
Ivan Mikulić – You Are The Only One, 2004. godina
Nastupio je na engleskom jeziku, a s Maltom je podijelio 12. mjesto u finalu.
Boris Novković ft. Lado – Vukovi umiru sami, 2005. godina
Osvojio je četvrto mjesto u polufinalu i jedanaesto u finalu s ukupno 115 bodova.
Severina– Moja štikla, 2006. godina
Kontroverzni tekst pjesme izazvao je podijeljene reakcije. Završila je na desetom mjestu.
Dragonfly ft. Dado Topić – Vjerujem u ljubav, 2007. godina
Nisu uspjeli proći u finale, što je bio prvi takav slučaj za Hrvatsku od osamostaljenja.
Kraljevi ulice i 75 Cents – Romanca, 2008. godina
U polufinalu su osvojili 112 bodova i ušli u finale, gdje su završili na 21. mjestu.
Igor Cukrov i Andrea Šušnjara – Lijepa Tena, 2009. godina
U polufinalu su osvojili 13., a u finalu 18. mjesto.
Feminnem – Lako je sve, 2010. godina
U finalu su osvojile 13. mjesto, iako su na kladionicama bile šeste.
Daria Kinzer – Celebrate, 2011. godina
Nastupila je u polufinalu, ali nije prošla dalje. Osvojila je 15. mjesto.
Nina Badrić – Nebo, 2012. godina
Osvojila je 12. mjesto u polufinalu. Iako je operirala glasnice dva mjeseca prije nastupa, bila je jedan od jačih vokala te godine.
Klapa s Mora – Mižerja, 2013. godina
Cilj je bio predstaviti UNESCO-om zaštićeno klapsko pjevanje. U polufinalu su bili 13., bez plasmana u finale.
2014. i 2015. godina
Hrvatska nije sudjelovala zbog financijskih poteškoća i slabih rezultata prethodnih godina.
Nina Kraljić – Lighthouse, 2016. godina
Hrvatska se vratila u finale nakon sedam godina. Završila je na 23. mjestu sa 73 boda.
S pjesmom Rim Tim Tagi Dim, Baby Lasagna ostvario je povijesni rezultat za Hrvatsku osvojivši drugo mjesto na Eurosongu održanom u Malmöu. Njegov eksplozivni nastup, moćna energija i originalna estetika oduševili su publiku diljem Europe, koja mu je dodijelila ogroman broj bodova. Kritičari i fanovi jednoglasno su ga proglasili zvijezdom večeri, a Hrvatska je prvi put ozbiljno zaprijetila pobjedom.
Ljeto je službeno dobilo svoju glazbenu himnu – energični, zarazni i emotivni singl „Volim te za poludit“ ponovno potvrđuje zašto je Rišpet jedna od najomiljenijih glazbenih skupina na domaćoj sceni. Svojim prepoznatljivim zvukom i toplim emocijama, bend nas vodi na ljetni plesni put ispunjen ljubavlju i bezbrižnošću.
Dok se još uvijek njišu valovi emocija oko Eurosonga, pojavio se novi singl koji neumoljivo podsjeća na to koliko glas publike i žirija često putuju različitim galaksijama. „Lovesick“ – najnovija pjesma Nicholasa Shawa, odnosno Nikše Lovrinića – jednostavno ne može proći nezapaženo. A nije prošla ni na Doru. Pa, je li trebala?
U suradnji s glazbenom skupinom Lelek, Matija Cvek se predstavlja u nešto drugačijem izdanju - onom koje mu, očekivano, stoji jednako dobro kao i svi ritmovi u kojima se do sada izražavao.
Nakon pet godina iščekivanja, jedan od najvoljenijih vokala domaće glazbene scene, Damir Kedžo, ponovno stiže na jednu od svojih najdražih pozornica – Trsatsku gradinu. U čarobnom ambijentu riječkog povijesnog bisera, 15. kolovoza održat će svoj veliki ljetni koncert, događaj koji se već sada s razlogom iščekuje s uzbuđenjem.
Nika Komadina vuče talijanske korijene po mami i paške po tati pa je pjevanjem na dalmatinskom dijalektu odala počast očevom rodnom kraju kojemu se uvijek rado vraća.
Na crvenom tepihu ekskluzivne zabave magazina HELLO!, koja je okupila više od 2000 uzvanika i gdje je glavna glazbena zvijezda večeri bila Severina, zasjala je i jedna od najpoznatijih domaćih televizijskih lica – Antonija Blaće. Njezin odabir stajlinga ponovno je potvrdio njezin status modne insajderice koja zna kako istovremeno izgledati chic, moderno i potpuno svoja.
Na crvenom tepihu spektakularne HELLO! zabave održane u zagrebačkoj Laubi, među brojnim uzvanicima istaknula se i jedna od najpoznatijih domaćih stilistica – Barbara Repe, čiji je modni izričaj i ovaj put bio savršena kombinacija elegancije, osobnog pečata i poznavanja suvremenih trendova.
Outfit Mate Rončevića odiše hrabrošću i jedinstvenim stilom, što ga čini pravim modnim vizionarom na velikoj proslavi HELLO! magazina u Laubi. Njegov outfit potpisuje domaći dizajn KLISAB, iza kojeg stoje talentirani dizajneri Tomislav Kliškinić i Marko Šabarić, poznati po inovativnim i odvažnim kreacijama.
Na glamuroznoj zabavi časopisa HELLO! u zagrebačkoj Laubi, gdje je pred gotovo 2000 uzvanika nastupila Seve – neupitna kraljica regionalne scene – modni reflektori pali su i na besprijekornu Juditu Franković Brdar. Glumica poznata po svojoj profinjenoj estetici i istančanom osjećaju za stil, još jednom je dokazala zašto je s razlogom često na listama najbolje odjevenih.