Onečišćenje Jadranskog mora otpadom i mikroplastikom jedan je od najvećih ekoloških problema sadašnjice. Kako bi podigao svijest o ovom gorućem izazovu i potaknuo na pozitivne promjene, Telemach je, u suradnji s udrugom Digitalni inovacijski HUB (DIH) Innovamare i Institutom Ruđer Bošković, pokrenuo “Sretno more” – inovativni društveno odgovorni projekt koji se sastoji od edukacije mladih i čišćenja podmorja korištenjem najmodernije 5G tehnologije.
Što je inicijativa “Sretno more”?
Riječ je o dugoročnoj inicijativi kojom Telemach prvenstveno želi osvijestiti mlade o ozbiljnosti onečišćenja Jadrana, stvoriti osjećaj zajedničke odgovornosti za njegovo očuvanje te potaknuti ih da svojim ponašanjem budu primjer ostatku zajednice. U sklopu projekta učenici viših razreda osnovnih škola sudjelovat će u edukativnim radionicama i akcijama čišćenja lokalnih plaža, dok će istovremeno ronioci čistiti podmorje uz pomoć prvog hrvatskog autonomnog plovila Faust V, razvijenog od strane udruge DIH Innovamare, i podvodnih dronova. Riječ je o tehnološkom rješenju koje doseže dubine do 50 metara i precizno detektira onečišćenja pomoću naprednih senzora i sofisticiranog nadzornog sustava. Za komunikaciju s plovilom Telemach je, kao inicijator projekta i tehnološki partner, osigurao najmoderniju 5G mrežu, nedavno proglašenu najpouzdanijom i mrežom najbolje kvalitete u Hrvatskoj prema Opensignalu, koja brzim prijenosom podataka u stvarnom vremenu omogućava upravljanje plovilom i podvodnim dronom te video prijenos u realnom vremenu.
“Odgovornost prema zajednici i okolišu obveza je svih nas, a posebnu ulogu u očuvanju okoliša imaju mladi koje smatramo pokretačima bolje budućnosti. Onečišćenje mora jedan je od najozbiljnijih izazova današnjice i smatramo da je danas, više nego ikada, ključno ulagati u edukaciju i podizanje svijesti, ali i iskoristiti inovativnu tehnologiju za rješavanje ovog problema. Potvrdilo je to i istraživanje koje smo prošle godine proveli s agencijom Ipsos, i prema kojem polovica učenika sedmih i osmih razreda osnovne škole smatra kako nije dovoljno informirana o ekološkim temama te da su upravo edukacije, uz potrebne promjene navika, smanjenje otpada, organizirane akcije čišćenja te tehnološka dostignuća, ključne za očuvanje našeg planeta. Jadransko more naše je najveće prirodno bogatstvo, a želimo li ga očuvati za buduće naraštaje, moramo biti odlučni i djelovati odmah, bez odgode”, izjavio je Mislav Galler, član Uprave i glavni komercijalni direktor Telemacha.
Udruga DIH Innovamare predvodnik je digitalne i zelene transformacije plave ekonomije kroz inovativne pomorske tehnologije, održivi razvoj i očuvanje morske bioraznolikosti. Kao nositelj prestižnog priznanja Blue Champion Europske investicijske banke i Europske komisije, DIH Innovamare je prepoznat kao jedan od ključnih europskih projekata za obnovu oceana i voda. Osnovana u Šibeniku 2023., udruga povezuje znanstveni, gospodarski i javni sektor u razvoju naprednih rješenja za morske ekološke izazove i tehnološki napredak podvodnih operacija.
“Projekt “Sretno more” nije samo ekološka inicijativa – to je investicija u buduće naraštaje. Želimo li plavu ekonomiju koja nije samo profitabilna već i održiva, moramo mladima pružiti znanje, alate i prilike da budu nositelji promjena. Kroz edukaciju, praktično djelovanje i primjenu inovativnih tehnologija, aktivno uključujemo zajednicu u očuvanje našeg mora i stvaramo čvrste temelje za održivu budućnost. Jer ono što činimo sada, određuje kakav će svijet biti sutra“, rekao je Mateo Ivanac, predsjednik Upravnog odbora DIH Innovamare.
Institut Ruđer Bošković ima važnu ulogu u projektu “Sretno more”
Značajnu ulogu u projektu “Sretno more” ima Institut Ruđer Bošković, jedan od osnivača DIH Innovamare. Kao vodeći hrvatski znanstveno-istraživački institut u prirodnim i biomedicinskim znanostima, IRB kroz DIH Innovamare aktivno povezuje svoju znanstvenu zajednicu s poslovnim sektorom, omogućujući učinkovitu razmjenu znanja i tehnologije, što je ključno za razvoj inovativnih rješenja u plavoj ekonomiji.
“Sudjelovanje u inicijativi “Sretno more” od iznimne je važnosti za Institut Ruđer Bošković jer je upravo istraživanje i zaštita Jadranskog mora jedan od naših prioritetnih strateških istraživačkih pravaca. Smatramo da je edukacija mladih, suradnja s lokalnim zajednicama, ali i s kompanijama koje su usmjerene na inovacije i digitalna rješenja, poput Telemacha i DIH Innovamare, ključni. Samo sinergijskim djelovanjem možemo zaštiti Jadransko more na korist nama i generacijama koje dolaze – nitko drugi to neće učiniti umjesto nas”, rekao je dr.sc.Tvrtko Smital, predstojnik Zavoda za istraživanje mora i okoliša Instituta Ruđer Bošković.
Nakon dugogodišnjeg projekta donacije dronova vatrogasnim društvima za nadzor šuma diljem Hrvatske, kao i akcija pošumljavanja opožarenih područja pomoću dronova, nova inicijativa nastavak je Telemachovih nastojanja da modernu tehnologiju stavi u službu očuvanja okoliša. Dodatno, nakon uspješnog projekta “Tko to tamo prlja”, koji je kroz putujuću predstavu educirao više od 10.000 djece o važnosti osobne odgovornosti i zaštite okoliša, Telemach novim projektom “Sretno more” želi proširiti utjecaj i na starije osnovnoškolce te ih potaknuti da budu inicijatori bolje i održivije budućnosti.
Kolekcija Trezor je posveta dvadesetogodišnjem kreativnom putu ovog izuzetnog autora, a u fokusu su po prvi put i kutije za nakit – objekti koji u Soviljevim rukama postaju skulpturalna čuda.
Splitski fotograf Ivan Gudić otvorio je svoju drugu samostalnu izložbu ‘A decade of faces’ u Mall of Split. Ova izložba obilježava 10 godina Gudićevog rada kao talentiranog fotografa koji je fotografirao brojna poznata lica domaće scene.
Na mjestu gdje su nekada prolazile granice, danas raste grad budućnosti. Gorizia, Nova Gorica i Šempeter-Vrtojba – tri grada, dvije države, ali jedan prostor, jedno srce i jedna vizija. Europsko grupiranje za teritorijalnu suradnju (EGTC GO) već više od desetljeća predano radi na stvaranju jedinstvenog, povezanog urbanog područja koje briše administrativne prepreke i pretvara ih u prilike. I ono što je do jučer bilo nezamislivo – danas je stvarnost.
Na spektakularnom nastupu u sklopu Radićevih dana, Jole još jednom je pokazao zašto je već desetljećima jedan od najvoljenijih izvođača domaće glazbene scene.
Sinoć je u Zagrebačkom kazalištu mladih održana premijera Čehovljeve Drame bez naslova u režiji Paola Magellija. Adaptaciju i dramaturgiju potpisuje Željka Udovičić Pleština. Četiri godine nakon praizvedbe drame Mate Matišića Ja sam ona koja nisam, a koja je u kazališnim krugovima izazvala veliku pozornost, legendarni redatelj vraća se u Zagrebačko kazalište mladih, istovremeno se vraćajući i Antonu Pavloviču Čehovu, nakon što je njegova dvostruka inscenacija ruskog klasika Ujak Vanja / Tri sestre (1997.) ostala sve do danas zapamćena kao jedna od antologijskih predstava ne samo ZKM-a već i hrvatskog glumišta u cjelini.
Zamislite modni dodatak koji jednako dobro pristaje uz bijelu košulju učiteljice i šljokičastu haljinu influencerice. Komad nakita koji podjednako vole žene koje počinju dan s kavom i razrednom knjigom, kao i one koje završavaju večer pod reflektorima glamuroznih evenata. Taj dodatak postoji – i nosi ime Sorinele.