Karipska država Jamajka odlučila se na poduzimanje važnog koraka – povezanog s britanskim kraljem Charlesom III.
Naime Jamajka je jedna od 14 država koje za svog šefa imaju Charlesa. Barem trenutno.
Naime prije nekoliko tjedana jamajčanska ministrica pravnih i ustavnih poslova Marlene Malahoo Forte predstavila je Zakon o izmjenama ustava iz 2024. u tamošnjem parlamentu, čime je započet proces zamjene kralja Charlesa jamajčanskim predsjednikom.
Forte je ranije izjavila kako će Jamajka postati republika do sljedećih općih izbora 2025. godine, prema BBC-u.
Jamajka će se riješiti kralja Charlesa i zamijeniti ga predsjednikom
Forte je ovaj korak nazvala “povijesnim trenutkom,” izvijestio je Jamaica Observer. Prema istom izvoru, prijedlog zakona sada će ostati na stolu Zastupničkog doma do ožujka 2025., nakon čega bi mogao biti pročitan drugi put, što bi vjerojatno pokrenulo raspravu o budućem odnosu britanske krune i bivše kolonije.
“Predstavljanje ovog zakona označava najveći napredak dosad u našim nastojanjima da reformiramo Ustav Jamajke kako bismo postigli nacionalni cilj da Jamajčanin bude šef države umjesto nasljednog britanskog monarha te kako bismo naš najviši zakon maknuli iz okrilja imperijalnog Vijeća,” izjavila je Forte, prema pisanju Jamaica Gleanera.
Yesterday (Dec 10), the Hon. @MalahooForteMP, tabled the Constitutional Reform Bill in Parliament. This landmark legislation seeks to amend the Constitution of Jamaica to provide for a non-monarchical Head of State, paving the way for Jamaica to become a Republic. pic.twitter.com/JURD38HS2f
— Ministry of Legal and Constitutional Affairs (@mlcagovjm) December 11, 2024
Forte je istaknula da je prijedlog zakona predstavljen na Međunarodni dan ljudskih prava i na 100. godišnjicu rođenja pokojnog Michaela Manleyja, bivšeg jamajčanskog premijera, antikolonijalista i zagovornika socijalne pravde.
U intervjuu za The Guardian, Forte je rekla da je prijedlog zakona predstavljen kako bi odgovarao raspoloženju u Jamajci, gdje građani žele promjene u ustavu.
“Svake godine, kada 6. kolovoza obilježavamo neovisnost, nacija se poziva na razmišljanje o postignućima od stjecanja neovisnosti i onome što još treba učiniti, a svake godine se postavlja pitanje kada ćemo ukinuti monarhiju i imati jamajčanskog šefa države,” izjavila je političarka u članku objavljenom 13. prosinca.
Promjena državnog ustrojstva nije jedina stavka na dnevnom redu ovog zakona. Predviđene su i promjene u definiciji državljanstva, imenovanju senatora neovisnih o političkim strankama u Zastupničkom domu i druge reforme.
Jamajka je neovisna od Ujedinjenog Kraljevstva od 1960-ih, ali su tada odlučili zadržati kraljicu Elizabetu
Jamajka je stekla neovisnost 1962. godine nakon više od 300 godina britanske kolonijalne uprave, ali je odlučila zadržati kraljicu Elizabetu kao šeficu države.
Prilikom posjeta Jamajci 2000. Charles je probao tradicionalnu rastafarijansku kapu.FOTO: Profimedia
Pred prijedlogom zakona je još nekoliko koraka prije nego što postane zakon, uključujući glasanje u parlamentu i nacionalni referendum. The Guardian navodi da će zakon “vjerojatno naići na prepreke,” jer su oporbene stranke izrazile zabrinutost zbog vremena donošenja prije nacionalnih izbora 2025. i nedostatka jasnoće o tome kako učiniti Karipski sud pravde najvišim sudom u zemlji. Naime najviši sud u Jamajci je i dalje vrhovni sud Ujedinjenog Kraljevstva.
Jamajčanski premijer Andrew Holness već je najavljivao prekid veza s britanskom monarhijom. Holness, najmlađi premijer u povijesti Kariba, obećao je tijekom svoje predizborne kampanje da će transformirati Jamajku iz ustavne monarhije u republiku. Izabran je 2016. godine i pri preuzimanju dužnosti izjavio kako će njegova vlada predstaviti zakon kojim bi kraljica Elizabeta bila zamijenjena “neizvršnim predsjednikom kao šefom države.”
Meghan Markle prvi put je objavila snimku u kojoj se čuje američki naglasak princeze Lilibet, a njezina slatka ocjena majčinog džema raznježila je sve.